DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

7 Yıl Önce
2015-05-28 19:47:46
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Önümüzdeki 10 yıl içinde en az ilave 200-250 bin öğretmen alınacak ve problemi kökten çözeceğiz. Biz 'bunu yapabiliriz' diyoruz. Neden? Çünkü 13 yılda 350 bin almışız zaten, kapı gibi referansımız var" dedi.

Atatürk Meydanı'ndaki AK Parti Seçim Bürosunu ziyaret eden Canikli, burada Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri ile atama bekleyen öğretmen adaylarının durumu hakkında sohbet etti.

Canikli, AK Parti iktidarında 350 bin öğretmenin atamasının yapıldığını belirterek, "Görevi devraldığımızda Türkiye'de öğretmen sayısı 475 bindi. Şu anda 825 bin civarında öğretmen var. 13 yılda 350 bin ilave öğretmen" diye konuştu.

Ağustos ayında yaklaşık 50 bin öğretmen alınacağını vurgulayan Canikli, "Bugüne kadar hiçbir hükümet ve hükümetler, göreve gelmeden defalarca söz vermelerine rağmen hiçbiri yerine gelmedi. Bizim söz vermediğimiz halde yaptıklarımız ortada. 2002 seçimleri öncesi çıksak, '12 yıl sonra öğretmen sayısını 825 bine çıkaracağız' deseydik herhalde kimse inanmazdı. Haklı da olurlardı çünkü daha önce söz verilmiş ama yerine getirilmemiş. Önümüzdeki 10 yıl içinde en az ilave 200-250 bin öğretmen alınacak ve problemi kökten çözeceğiz. Biz 'bunu yapabiliriz' diyoruz. Neden? Çünkü 13 yılda 350 bin almışız zaten, kapı gibi referansımız var" ifadelerini kullandı.

Canikli, öğrencilerin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da atama bekleyen öğretmenlere ilişkin vaatte bulunduğunu anımsatması üzerine, şunları söyledi:

"Sayın Kılıçdaroğlu, 'biz bekleyen öğretmen sorununu çözeceğiz' diyor. Ne anlama geldiği tam bilinmiyor. '300 bin öğretmen mi alacağım' diyor, onu tam olarak net açıklamıyor. Biz öyle yorumluyoruz yani. Bizim referansımız kuvvetli. 13 yılda 350 bini koymuşuz net olarak. Hiç başka bir şeye gerek yok. 'Cek', 'caka' gerek yok. Aynı şey CHP için de geçerli. DSP döneminde aynı kadrolardı, o zaman neden yapmadın? Bugün verdiğin sözleri, o zaman yerine getirmedin. 1999 ile 2002 arasında hükümetteydin. Elbette ben bunu sorgulayacağım. Şimdi atıyorsun desteksiz de iktidar olduğunda ne yaptın? Bir taahhüt değil, bir seçim vaadi gibi değil ama 13 yılda ortaya çıkan rakamlardan rahatlıkla söyleyebiliriz ki önümüzdeki 10 yıl içinde inşallah biz kalan açığı da kapatacağız. Bu sorun da tam anlamıyla bitmiş olacak."

- "Gittiğimiz hiçbir yerde kimse, fındıkla ilgili şikayette bulunmuyor"

Bakan Canikli, daha sonra Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan'ı ziyaret etti.

Karan ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Canikli, fındık ve fındık üreticisinin AK Parti iktidarında gerekli değere kavuştuğunu söyledi.

Canikli, 2002 yılının ekim-kasım aylarında fındık fiyatının hem lira bazında hem de dolar bazında ne kadar olduğunu çok iyi hatırladığını dile getirerek, "O tarihlerde fındığın piyasa fiyatı 1,5 liraydı. Hükümetin ilan ettiği fiyat 1,6 liraydı. Köy, kent her nereye gidersek gidelim tek gündem maddesi vardı o da fındık, fındığın fiyatının yerlerde sürünmesi. Birçok hemşehrimiz bahçeye girmiyor, fındık toplamıyordu. Neden, çünkü maliyetler kurtarmıyordu. O tarihten bugüne gelene kadar fındığın fiyatı sürekli yükseldi. Hiç düşmedi, düşürmedik" dedi.

Bugün kabuklu fındığın fiyatının 22 lira, dolar bazında ise yaklaşık 7,5-8 dolar olduğunu belirten Canikli, şunları kaydetti:

"Tamam bir kısım fiyatın yükselmesinin, rekolte azlığından dolayı kaynaklandığını kabul ediyoruz. Rekolte yüksek olduğu dönemde de düşürmedik. Bu fiyat sadece rekolte ile izah edilemez. 2003'ün başından itibaren fındık fiyatı, 2002'nin sonundaki fiyatın aşağısına gelmedi. Sadece o kadar da değil. Alan bazlı desteği başlattık ve kesintisiz devam ediyor. Bugün gittiğimiz hiçbir yerde kimse fındıkla ilgili şikayette bulunmuyor. Fiyat çünkü gayet güzel. Bugün artık sorun olmaktan çıktı. Doğrudan Gelir Desteğinde her yıl 800-900 milyon lira fındık üreticisine ödeme yapılıyor. Buradan ilan ediyorum bu destek yapılmaya devam edecek."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

nuri erkan

sayın yetkılı anlamadığımız nokta şu DAHA ÖNCE YAYINLANAN 6292 SAYILI YASANIN 7, MADDESİNİN 2, BENDİNDE DAHA ÖNCE SÖZ KONUSU ARAZİNİN BEDEELİ ÖDENMİŞ İSE O ARAZİ BEDELSİZ olarak İADE EDİLİR YAZIYORDU Bu j bendindeki arazi içinde aynıhükümle kiyasen uygulanır diyor anlamadığımız bedeli daha önce ödenen arazi yine aynı şekilde bedelsiz verilecek mi bunu açıklarsanız çok memnun olurum saygılar

cevat

şu bizim kürtlerin körfez savaşından bu yana amerikanın uşağı olmaktan yana yaptığı bir şey var mı Allah aşkına.ortadoğuna tüm halkları kendilerine düşman edecekler.ecnebinin ekmeğini yersen şarkısını da söyleyeceksin.yarın ağladığında da senin ninnini diğerleri dinleyecek.bir doğulu olarak üzülüyorum.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş