DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

27.05.2015 15:25:34
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Milletin kendisine yetki verdiği bazı siyasiler, bu iradenin namus borcu gibi korunması konusunda gereken hassasiyeti göstermemişler. Daha muhtıra havadayken, muhtıranın kalemi, yazısı kurumadan hükümeti bırakıp gittiler" dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Çamoluk'a gelen Bakan Canikli, ilçe girişinde vatandaşlar tarafından karşılandı. Canikli, kaymakamlık ve belediye tarafından gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

Bakan Canikli, burada yaptığı konuşmada, demokrasi şehidi olarak tanımladığı Adnan Menderes'i rahmetle andığını belirterek, bugüne kadar millet iradesini ayaklar altına alacak şekilde darbe zihniyetiyle hareket eden darbecileri şiddetle kınadığını ve lanetlediğini bildirdi.

En son buna benzer bir teşebbüsün 2007 yılında gerçekleştiğini ifade eden Canikli, milletin seçilmiş iktidarını demokrasi dışı yöntemlerle oyun dışına itme teşebbüsünün "e-muhtıra" olarak bilinen bir hamleyle hayata geçirilmeye çalışıldığını anlattı.

Canikli, 2002 yılı öncesi dönemlerde verilen her muhtıranın hükümetleri devirdiğini ve millet iradesini ortadan kaldırdığını savunarak, "Türk siyasi tarihine baktığınızda bir tane istisnası yok. 2002 yılı öncesinde muhtıraya muhatap olan hiçbir hükümet görevde kalamamış. İstifa etmiş, istifa ettirilmek zorunda kalmış ve görevden uzaklaştırılmış. Milletin kendisine yetki verdiği bazı siyasiler, bu iradenin namus borcu gibi korunması konusunda gereken hassasiyeti göstermemişler. Daha muhtıra havadayken, muhtıranın kalemi, yazısı kurumadan hükümeti bırakıp gittiler. Bunların yine sayısız örnekleri var" diye konuştu.

- "Muhtıra sadece 2007 yılında amacına ulaşamadı"

Canikli, böyle bir muhtıranın sadece 2007 yılında amacına ulaşamadığının altını çizerek, şunları söyledi:

"Geçmişte seçilmiş olan hükümetleri bertaraf etmek için kullanılan ve başarılı olan bu yöntem, ilk defa 2007'de e-muhtırayla hayata geçirilmek istenildiğinde milletin çelik iradesiyle karşı karşıya kaldı ve adeta defedildi. Ertesi gün buna yönelik olarak bu muhtıraya karşı hükümetimizin ve seçilmiş milli iradeyi temsil eden iradenin açıklamasıyla bu muhtıra tarihin kara sayfalarına döndü, gömüldü. Bir daha Türkiye'nin gündemine gelmemek üzere ortadan kaldırıldı."

Milletin iradesinin bu şekilde korunabileceğini ve sahip çıkılabileceğini aktaran Canikli, "2002 öncesinde 6 defa gelinip 7 defa gidilenler veya 7 defa gelinip 6 defa gidebilenlerin çoğu hep muhtıraylaydı. Daha muhtıranın 'm'sini duymadan, milletin kendilerine emanet ettiği o kutsal iradeyi terk edip gittiler. Hamdolsun 13 yıldan beri o iradeyi milletimizin hedefleri ve talepleri doğrultusunda ve onun direktifi çerçevesinde koruyoruz, dimdik tutuyoruz ve Allah'ın izniyle tutmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Canikli, Çamoluk ilçesinde gerçekleştirilen yatırımların ilçe halkına ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulunarak, emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Konuşmasını tamamlayan Bakan Canikli, açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Canikli'ye çeşitli hediyeler takdim edildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet Kaçmaz

Seni inadına dekolteyle gez dediklerin koruyacak Uğur efendi.Sizin kiminle bağınız varsa onlar korusun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş