Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

26.05.2015 17:40:09
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Gençliğinde bu ülkenin milli gelirine, ülkenin gelişmesine katkı sağlamış ama artık yaşlılıkla birlikte fiziki kapasitesini kullanamaz hale gelen ya da gelmiş vatandaşlarımıza, devlet hayatlarının sonuna kadar insan onuruna yaraşır bir hayat standardını sağlamak zorunda" dedi.

Bakan Canikli, Çıtlakkale Mahallesi'nde, Devlet Su İşleri (DSİ) 226. Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen 9 tesisin açılışı ve bir tesisin temel atma töreninin ardından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 80 yataklı huzurevinin açılışına katıldı.

Açılışta bulunan huzur evi sakinlerinin dinç ve genç göründüğünü belirten Canikli, Türkiye'de en uzun yaşayan insanların şehrinin Giresun olarak açıklandığını, Giresun'un hayatın kalitesini etkileyecek tüm unsurların tamamına sahip olduğunu hatırlattı.

Geçmişteki geniş aile yapısından günümüzde çekirdek aile yapısına gelindiğine işaret eden Bakan Canikli, şunları söyledi:

"Daha önce o geniş aile içerisinde halledilen, özellikle bugün sosyal bir problem olarak karşımıza çıkan birçok konu bu geniş aile yapısında dışarıya yansımadan çözülüyordu. Ama bugün bu aile yapısı dağıldıktan sonra karşımıza o kadar büyük sorunlar çıkmaya başladı ki sadece engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü değil, onunla birlikte kadınlarımızın, yaşlılarımızın yaşlılıkla ortaya çıkan kaçınılmaz sorunların çözümüne kadar bir dizi problemle bugün devletler, bütün dünyada uğraşmak zorunda ve bu sorunların çözümü için çok ciddi kaynak ayırmak ve tahsis etmek zorunda."

Yaşlıların artık aile içerisinde bakım hizmetini alamadığını anlatan Canikli, "Tabi ki bunun gelinlerle alakası yok. Haksızlık etmeyelim, sadece gelin meselesi değil. Anlayış, zihniyet değişimi. Bu kökten değişim. Dolayısıyla maalesef yaşlılarımız ailelere sığmıyor. Artık birçok noktada fazla görülüyor. Hassas bir konu, eleştirmek için söylemiyorum. Yaşam biçimi değişiyor. Dolayısıyla gelinlerin evde yaşlılara bakacak zamanı yok" diye konuştu.

2002 yılı bütçesine bakıldığında engellilerin ihtiyaçları için konulmuş bir kuruş para olmadığı bilgisini paylaşan Canikli, şunları kaydetti:

"2002 ve öncesinde bu ülkede engelli kardeşimiz, vatandaşımız yok muydu? Elbette vardı. AK Parti iktidara gelince mi engelliler ortaya çıkmaya başladı? Hayır. Ama aile ne yapsın? Devletten bir destek yok, kendi başlarının çaresine bakıyor, kendi yağıyla kavrulmaya çalışıyor. Kendi içinde halletmeye çalışıyor ama ne kadar büyük zorluklar çekiyordu. Son 12 yılda inanılmaz bir değişim ve dönüşüm yaşandı. Esasında devletin en önemli görevlerinden bir tanesi bu. Gençliğinde bu ülkenin milli gelirine katkı sağlamış, ülkenin gelişmesine katkı sağlamış ama artık yaşlılıkla birlikte fiziki kapasitesini kullanamaz hale gelen ya da gelmiş vatandaşlarımıza devlet hayatlarının sonuna kadar insan onuruna yaraşır bir hayat standardını sağlamak zorunda."

2015 yılı bütçesinde sadece engelli vatandaşlar için ayrılan paranın 10 milyar liranın üzerinde olduğunu ifade eden Canikli, huzurevinin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, yaşlılarla sohbet ederek, odalarını gezdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alia57

Mahkeme Mısırda görülüyor ancak kararlar İsrailde alınıyor. .Kahrolsun zalimler ve onlarin iş birlikçileri..