Gülnur Aybet kimdir?

Gülnur Aybet kimdir?

Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Uluslararası İlişkiler Profesörü, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı gibi pek çok ünvanın sahibi Gülnur Aybet kimdir?

2020-09-20 16:59:13

 Gülnur Aybet 20 Kasım 1972 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Londra Üniversitesi'nde Royal Halloway Collge'de İktisat ve Kamu Yönetimi lisans eğitimini tamamladı. İngiltere de tamamladığı lisans eğitimi üzerine 1986 yılında Southampton Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını yaptı.

Gülnur Aybet, ilk yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra 1993 yılında Londra Kings College Üniversitesi'nde Savaş Bilimleri alanında ikinci yüksek lisansını yaptı. Aybet Uluslararası İlişkiler alanındaki doktarasını Nottingham Üniversitesi'nden aldı. Uzmanlık alanı Uluslararası İlişkiler olan Aybet bu alanda birçok çalışmada bulundu. Üzerinde çalıştığı birçok projenin kurucu ismi oldu.

TÜBİTAK, NATO, British Akademi gibi dev kuruluşlarla proje yürüttü. Nottingham Üniversitesi'nde akademisyen olarak çalıştı. 2005'te Oxford Üniversitesi'ne bağlı Saint Anthony College'de uzman olarak çalıştı. Johns Hopkin Üniversitesi'ne bağlı School of Advanced International Studies bünyesinde davetli olarak Transatlantik İlişkiler Merkezi'nde çalışmalar yaptı ve görevine devam etti. Misafir öğretim üyeliği yapan Aybet, İngiliz Akademisi'nde proje yöneticiliği görevini üstlendi.
İngiliz Akademisi'nde üstlendiği proje kapsamında NATO ve AB'nin ve Bosna Hersek'teki yapılanması sürecini araştırdı. İki yıl boyunca çalışmalarını yürüten Gülnur Aybet 2009 yılında görevini tamamlayıp ayrıldı.

Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Kurucu Başkanı olan Aybet birçok uluslararası üniversitede çalışmalar yaptı. Öğretim görevlisi rolünü üstlendi.
İngiltere'de Kent Üniversitesi'nde Uluslararası Güvenlik master programını kurdu ve yönetti. Bahçeşehir Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi alanında akademisyenlik görevi yaptı.

Aybet Türkiye'de ve uluslararası arenada yaptığı çalışmalar ve danışmanlıklar ile tanındı. Tanınmasını sağlayan bir diğer faktör BBC ve Channel 4 gibi yayın organlarına vermiş olduğu analizlerdi.  Dışişleri Bakanlığı, NATO ve uluslararası bir çok alanda yazmış olduğu makaleler hem Türkiye'de hem de yurt dışında yayınlandı.

Gülnur Aybet, aynı zamanda Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü'nün İdari Konseyi üyeliğinden sorumlu olup, Global İlişkiler Forumu'nun da üyesidir.

 İngiltere'nin en güçlü 20 Müslüman kadınlarından biri seçildi

Yapmış olduğu çalışmalar ile adından sıkça söz ettiren Aybet, 2009 yılında İngiltere The Times gazetesi tarafından verilen İngiltere'nin en güçlü 20 Müslüman kadını ünvanına sahip oldu. 2019 yılında Milli Savunma Üniversitesi misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ederken Aybet aynı yıl içinde Ziraat Bankası Denetim Kurulu Üyesi seçildi.

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki görevine devam ederken, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlık görevine atandı. Profesör ünvanına sahip Gülnur Aybet'in uzmanlık ve çalışma alanı geniştir.
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olan Aybet'in uzmanlık alanları şunlardır: AB, NATO, Uluslararası Güvenlik, Uluslararası İlişkiler, Savaş sonrası yapılanmalar, Transatlantik ilişkiler.

 Kitapları

 -Uluslararası kitaplarda yazarlık, editörlük ve çevirmenlikler.

 -NATO In Search of a Vision 

 -The Dynamics of European Security Cooperation

 -A European Security Architecture After the Cold War : Questions of Legitimacy