DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gülen'in dişçisine 15 yıl hapis isteniyor

Fethullah Gülen'in diş doktoru olduğu belirlenen Ali İlker Baştan'ın 15 yıl hapsi istendiği belirtildi...

5 Yıl Önce
2017-01-03 06:57:58

Ajanslarda yer alan habere göre; Fethullah Gülen'in diş doktoru olduğu belirlenen Ali İlker Baştan ile eşi doktor Esma Kuriş Baştan hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen'in 'diş doktoru' olduğu belirlenen Ali İlker Baştan ile eşi ve ortağı doktor Esma Kuriş Baştan hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

'KLİNİK ÖRGÜT FAALİYETLERİNDE KULLANILIYOR'

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, şüpheli Ali İlker Baştan'ın, İstanbul Çengelköy'de bulunan Özel Vizyonnet Diş Kliniği'nin sahibi olduğu, eşi ve ortağı Esma Kuriş Baştan'ın da burada doktor olarak çalıştığı yer aldı. Kliniğin örgüt lehine faaliyetlerde bulunmak amacıyla kullanıldığı öne sürülen iddianamede, şüpheli Ali İlker Baştan'ın Fethullah Gülen'in diş doktoru olduğu ve sürekli ABD'ye gittiği belirtildi.

ESMA KURİŞ BAŞTAN'IN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Soruşturma kapsamında her iki şüphelinin de tutuklandığı belirtilen iddianamede, şüpheliler hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Başsavcıvekili İsmail Uçar'ın onayının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame, mahkemece kabul edildi. İlk duruşmanın 16 Şubat'ta Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda yapılmasına karar veren heyet, şüpheli Esma Kuriş Baştan'ın da tahliyesine hükmetti.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş