Gregor Mendel

Gregor Mendel

Çekoslovak keşiş, botanikçi, filozof, bilim insanı Gregor Mendel. Gregor Mendel kimdir? İşte Gregor Mendel'in biyografisi

Gregor Mendel, 22 Temmuz 1822 tarihinde, Habsburg hanedanlığına bağlı Silezya eyaletindeki Hyncice (Heizendorf) köyünde doğdu. Doğum ismi Johann'dır.

Tek erkek çocuk olan Johann, ileride kalıtım biliminin öncüsü olan bir botanikçi, doğa bilimcisi ve din adamı Gregor Mendel olacak ve Mendel Kalıtım Yasaları ile genetik bilimini yeni bir boyuta taşıyacaktı.

Anton Mendel, oğlu dünyaya geldiği zamanlarda küçük bir toprak parçasını ekip biçiyor, kendi ağaçlarında meyve yetiştiriyor ve arıcılık yapıyordu. Johann da küçük yaşta bahçe işleriyle ilgilenmeye başlamıştı.

Ülkenin birçok yerinde henüz okul yokken, Hyncice'de bir köy okulu vardı. Johann, bu fırsattan yararlanarak erken yaşta okula başladı.

Öğretmenleri, Johann'ın zekasını hemen fark ettiler ve Lipnik'te (Leipnik) daha iyi bir okula gönderilmesini sağladılar.

Johann çok başarılı olunca bir sonraki sene Opava'da daha ileri düzeydeki Gymnasium'a (lise dengi bir okul) gönderildi.

Mendel 7 Eylül 1843'de, 21 yaşındayken rahip adayı olarak manastıra girdi ve geleneğe uygun olarak kendine yeni bir isim seçti; Gregor. Kendini dine adamanın hayatını düzene sokacağını düşünüyordu.

Kalıtım bilimin öncüsü Mendel, ilk önce tavşanlar üzerinde deney yapmaya başladı fakat başrahip bazı ahlak kurallarını ihlal edildiğini görünce Mendel'i uyardı. Bunun üzerine Mendel bezelyelerle deney yapıp, bir türün özelliklerinin kalıtım yoluyla sonraki kuşaklara aktarıldığını buldu. Mendel'in öne sürdüğü ilkeler, 20. yüzyılın başlarında yapılan deneylerle doğrulandıktan sonra, kalıtım kuramının bütün canlılar için geçerliliği saptanarak, biyolojinin temel ilkelerinden biri haline geldi.

Mendel, 6 Ocak 1884'te hayatını kaybetti.