SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Greenpeace uyarıyor: Plastik atıkların yeni adresi Endonezya, Hindistan ve Türkiye

Greenpeace uyarıyor: Plastik atıkların yeni adresi Endonezya, Hindistan ve Türkiye

Çevre Örgütü Greenpeace'in yayımladığı yeni rapora göre, Çin'in yurt dışından plastik atık alımına 2018'de yasak getirmesinin ardından dünya atıkları şu üç ülkeye kaymış durumda: Endonezya, Hindistan ve Türkiye.

Greenpeace uyarıyor: Plastik atıkların yeni adresi Endonezya, Hindistan ve Türkiye
25.4.2019 10:17:15

Greenpeace Doğu Asya, '2016-2018 dünya plastik atık ticareti verileri ve Çin'in yurtdışından atık ithalini yasaklamasının etkileri' başlıklı raporunu dün yayımladı.

Rapor, 2016-2018 yılları arasında en fazla plastik atık ithal ve ihraç eden 21 ülkenin ithalat ve ihracat verilerini içeriyor.

YÜZDE 50 ORANINDA AZALDI

Rapora göre plastik atık ihracatı, 2016 yılında 12,5 milyon tondan 2018'de 5,8 milyon tona düşerek yaklaşık yüzde 50 oranında azaldı.

ÇÖPLERİNDEN KURTULMAK İSTEYEN İLK 4 ÜLKE

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre plastik atıklarını ihraç eden ülkelerin başında ise ABD, Almanya, İngiltere ve Japonya geliyor.

ÇİN 2018'DE ÇÖP KABUL ETMEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Çin, yurt dışından plastik atık alımına 2018'de yasak getirdi. Çin'deki yasak henüz uygulamaya girmeden plastik atık akışı Malezya, Vietnam ve Tayland'a yönelmişti. Ancak bu ülkelerin de hızlı bir şekilde plastik ithalatına kısıtlamalar getirmesiyle plastik atık akışı Endonezya, Hindistan ve Türkiye'ye kaydı.

RAPORUN TÜRKİYE BÖLÜMÜ

Türkiye'nin plastik atık ithalatı 2016 yılının başında aylık 4.000 tondan, 2018'in başında aylık 33.000 tona yükseldi. İthalat, 2018 yılının ortalarında aylık 20.000 tona geriledi ve sabit kaldı. Türkiye'nin İngiltere'den ithalatı Ekim 2018'den itibaren 10.000 tona ulaşarak hızlı bir artış gösterdi. Ayrıca plastik atık ithalatı konusunda herhangi bir kısıtlama getirilmedi.

TÜRKİYE'YE EN FAZLA PLASTİK ATIK HANGİ ÜLKELERDEN GELİYOR

Türkiye'ye en fazla plastik atık ihraç eden 10 ülke şu şekilde:

- İngiltere
- Belçika
- Almanya
- ABD
- Hollanda
- İspanya
- İtalya
- Slovenya
- Fransa
- Japonya

"TÜRKİYE HENÜZ KENDİ ÇÖPÜYLE BAŞEDEMEZKEN..."

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram, Türkiye'nin plastik atık ithalatı ile ilgili şunları söyledi:

"Atık yönetimi ciddi bir konudur, kapsamlı altyapı ve denetim mekanizmaları gerektirir. Çin'in plastik atık ithalatı yasağının ardından Türkiye birdenbire gelişmiş ülkelerin çöplerinin yeni adresi oldu. Peki bu çöplerin geri dönüşümünde %100 hedefe ulaşılıyor mu? Atık ithalatının çevresel etkileri değerlendiriliyor mu? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir denetim uyguluyor mu? Bu soruların cevabı şimdilik yok. Türkiye henüz kendi çöpüyle baş edemeyen bir ülke. Bu yüzden kontrolsüz çöp ithalatı Türkiye'nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunların daha da artmasına neden olabilir. Türkiye başka ülkelerin çöpünde boğulmadan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, plastik atık ithalatıyla ilgili politikalarını gözden geçirmesini talep ediyoruz."

PLASTİK ATIKLAR NASIL BU ÜLKELERE GÖNDERİLİYOR?

Greenpeace Doğu Asya Kampanya Sorumlusu Kate Lin ise plastik kirliliğine tek çözümün plastik üretimini sınırlamak olduğunu söylüyor:

"Bir ülke plastik atık ithalatına düzenleme getirdiği zaman, ithalat akışı bir sonraki ülkeye geçer. O da düzenleyince, bir sonrakine geçer. Ancak giderek daha yetersiz hale gelen bu sistemin yıkıcı bir etkisi var. Çünkü bu plastiklerin akıbetini göremiyoruz. Bunu kabul etmek mümkün değil."

GERİ DÖNÜŞÜM ÇARE OLMUYOR

"Geri dönüşüm sistemleri plastik üretimine hiçbir zaman çözüm olamaz. Bugüne kadar üretilen plastiğin sadece yüzde 9'u geri dönüştürüldü. Plastik kirliliğinin tek bir çözümü var, o da daha az plastik üretmek."


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR