SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Graham’dan, Türkiye’ye S-400 ve güvenli bölge tehdidi!

Graham’dan, Türkiye’ye S-400 ve güvenli bölge tehdidi!

Beyaz Saray’daki Erdoğan-Trump görüşmesine katılan senatör Graham, S-400 ve güvenli bölge konularında ABD‘nin 'kabul edebileceği' bir çözüm bulunamazsa Türkiye’ye yönelik yaptırımların Senato'dan da geçeceğini söyledi.

Graham’dan, Türkiye’ye S-400 ve güvenli bölge tehdidi!
15.11.2019 01:24:25

Türkiye karşıtlığıyla bilinen PKK/YPG dostu Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, yine Türkiye'yi 'yaptırım'la tehdit etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın bir araya geldiği Beyaz Saray toplantısına katılan senatörlerden Lindsey Graham, S-400 ve güvenli bölge konularında Washington'ın "kabul edebileceği" bir çözüm bulunamazsa Temsilciler Meclisi'nden geçen yaptırımların Senato'da da onaylanacağını söyledi.

Cumhuriyetçi senatör Graham, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyaz Saray'da Erdoğan ile gerçekleştirdikleri görüşme hakkında bilgi verdi. Graham, "S-400 anlaşmasını çözemezsek ve hem bölge hem de ABD için daha kabul edilebilir bir güvenli bölgede anlaşamazsak, biz de Temsilciler Meclisi'nden geçen yaptırımların bir versiyonunu onaylayacağız" dedi.

Tasarının 100 sandalyeli Senato'da 95 oy alacağını iddia eden Graham'a göre, senatörler toplantıda Erdoğan'a, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi konusunda direterek yaptırım riski aldığını söylediler.

Kongre'den bir kaynak da Reuters'a yaptığı açıklamada, "Senatörler, Türkiye'yle müttefikliği sürdürmek istediklerini ancak Ankara'nın da Rusya'dan füze sistemleri alıp bunun bir sonucunun olmayacağını beklemesinin mümkün olmadığını Erdoğan'a açıkça ifade ettiler" dedi.

SENATÖRLER, ERDOĞAN'IN YPG VE ABDİ
ŞAHİN'LE İLGİLİ VİEDOSUNDAN İKNA OLMAMIŞ!

Graham, Erdoğan'ın Oval Ofis'teki toplantıda Trump ve ABD'li senatörlere izlettiği videoyla ilgili de konuştu. PKK'nın Türkiye'de düzenlediği terör eylemlerinin gösterildiği ve bu örgütün hem YPG ile hem de Suriye Demokratik Güçleri (SDG) lideri Abdi Şahin (Mazlum Kobani) ile bağlantısının ortaya koyulmaya çalışıldığı videonun, senatörleri ikna etmediğini söyledi. Graham, Erdoğan'a, "Benim de Kürtlere senin askerlerinin yaptıkları konusunda bir video göstertmemi ister misin?" dediğini açıkladı.

Toplantıya katılan bir başka Cumhuriyetçi senatör Rick Scott da Erdoğan'ın izlettiği videonun, SDG'yi Suriye'de IŞİD'e karşı verilen mücadelede önemli bir müttefik olarak gören senatörlerin fikrini değiştirmediğini söyledi. Erdoğan'ın bu videoyla kimseyi ikna edemediğini belirten Scott, Trump'ın kameralar önünde çizdiği tablonun aksine Türkiye ile "şu an oldukça zor bir ilişkiye" sahip olduklarını ifade etti.

Erdoğan, ABD'deki temaslarının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Trump'ın videodan "bayağı etkilendiğini" söylemişti. Erdoğan, "Bu videoyu izledikten sonraki tavırlarında, bana göre en önemli hava Sayın Başkan'da oldu. O bayağı etkilendi. Diğerleri de zaten Abdi Şahin (Mazlum Kobani) olayına farklı baktıkları için onu hâlâ sahiplenmeye çalışıyorlar ve en önemlisi de olaya hâlâ 'Türkiye Kürtlere karşıymış' gibi bakıyorlar. Benim partimde 50 Kürt milletvekilim var. Olaya bir de buradan bakın" dedi.

Söz konusu videoyu dün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter'da paylaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Washington'da ABD Başkanı Trump ile ikili görüşmesinin ardından, iki lider bazı senatörlerle de bir araya gelmişti. Bu senatörler arasında Graham da bulunuyordu. ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, 1915 olaylarının "Ermeni soykırımı" olarak tanınması yönündeki karar tasarısının Senato'da oylanmasını engellemişti. Graham, kararıyla ilgili olarak, "Senatörler ne tarihe masum kisve katmalı ne de onu yeniden yazmalı" demişti.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR