DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:13:00

İftar vakti

BURSA

20:11

04:10
20:11
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:56

03:56
19:56
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:40
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:22

03:22
19:22
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:07

03:23
19:07
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:13:00

İftar vakti

ANKARA

19:56

03:56
SAHUR
19:56
İFTAR

ERZURUM

19:22

03:22
SAHUR
19:22
İFTAR

Görmez'den 'Kur'an-ı Kerim' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 'Kur'an-ı Kerim' hakkında önemli mesajlar verdi...

05.11.2015 08:51:52

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı tarafından Kastamonu'daki bir nikah salonunda düzenlenen Tecvit Çalıştayı'nda konuştu. Görmez, "Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak diyoruz ki, 'Dünyada elinde ve evinde Kuran'ı olmayan hiçbir Müslüman kalmasın. Herkese biz ulaştıralım" dedi.

Ajanslarda yer alan habere göre; Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı tarafından Kastamonu'daki bir nikah salonunda düzenlenen Tecvit Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, dünyanın nice yerlerinde Kur'an-ı Kerim bulunmadığını söyledi.

Bazı ülkelerde hafızlık yapmak isteyenlerin tahta parçalarına beyaz taşlarla ayetleri yazdığını ifade eden Görmez, şunları dile getirdi:

"Hafızlar ezberliyorlar sonra su ile yıkıyorlar, ikinci ayeti yazıyorlar. Bu şekilde hafızlığa çalışan Afrika'da binlerce, yüz binlerce çocuk var. Mushaf yok, Kuran yok ellerinde. Böyle bir dünyada, matbaada bir düğmeyle yüz binlerce Kuran'ın basılabildiği bir dünyada bundan mahrum olan insanlar var. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak diyoruz ki, 'Dünyada elinde ve evinde Kuran'ı olmayan hiçbir Müslüman kalmasın. Herkese biz ulaştıralım."

Görmez, bunu da devlet imkanlarıyla değil, hayırseverlerin katkılarıyla ulaştırmak istediklerini ifade etti. Bir gece Belarus'un İvya köyünde kaldığını hatırlatan Görmez, sabahleyin kalktığında evin önünde bir kuyruk gördüğünüanlattı.

Hocaya kuyruğun ne olduğunu sorduğunu ifade eden Görmez, "Dedi ki, 'Hocam, köylülerimiz sizin bana bir Kuran getirdiğinizi duymuşlar. İman ettikleri kitabı hayatlarında bir defa görmek, öpmek ve baş uçlarına koymak için evimin önünde kuyruk oluşturdular.' Onun için bu konuya millet olarak öncülük yapmalıyız"diye konuştu.

''24 SAAT SADECE KUR'AN'I KERİM BASACAK''

Görmez, Sudan'ı ziyaret ettiğinde fakir çocuklara Kur'an-ı Kerim'i götürmek için orada özel bir matbaa kurulduğunu gördüğünü aktardı. Matbaanın çok yetersiz olduğunu vurgulayan Görmez, şöyle devam etti:

"Bir sene içerisinde basacakları, bir ülkeden bir şehre yetmezdi. Dün Ankara Sincan'da devasa bir matbaa Diyanet İşleri Başkanlığına geçti. Diyanet bu matbaada 24 saat sadece Kur'an-ı Kerim basacak ve basılan bu Kur'an'ı dünyanın her tarafına ulaştıracak inşallah. Dünyada hiçbir lisan Kuran'sız kalmasın. Dolayısıyla bir tercüme bürosu oluşturduk, tercümeyle ilgili müstakil bir daire başkanlığımız var. Allah'a hamdolsun son 2 sene içerisinde 16 dile Kur'an-ı Kerim'i çevirdik. Fakat dünyada 16 dil yok, dünyada çok dil var. Bütün dillere Kur'an-ı Kerim tercüme edilecek. Hem mushaf olarak Kur'an-ı Kerim dünyaya ulaşacak hem de tercümeleri, sonra ikinci adımda da tefsirleri dünyaya ulaşacak. Ben bu müjdeleri vererek toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Görmez, Kur'an-ı Kerim'in farklı kıraatleri bulunduğunu, kıraatte, hatta ve takvimde birlik oluşturmak için çalışmalar sürdürdüklerini kaydetti.

Programın sonunda Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, ziyaretinin anısına Görmez'e tablo takdim etti. Programa, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Müftüsü Osman Aydın, akademisyenler, kamu kurumlarının, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Türkiye'nin çeşitli illerindeki müftülüklerin çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ferda Yamanoğlu

Keşke Mehmet Görmez,biraz da okullardaki din derslerine gereken hassasiyeti gösterse.Kuranda ,bilimle ilgili çok sayıda ayet var.Örneğin, Tarık suresinin ilk 3 ayeti açıkça bir kara delik yıldızı yazar.Enam-101 ve Bakara-117. ayetler ise evrenin yaratılışını yani büyük patlamayı yazar.O devrin bilgisiyle bilinmesi mümkün olmayan daha çok sayıda ayet var, ama okullardaki din dersi kitaplarında bu ayetlerin tefsirlerini göremiyoruz.

Hasan Hüseyin Bakay

Sayın Görmez Diyanet işleri başkanlığını özgün tavırları ve çıkışlarıyla dolduran bir kardeşimiz. Kur'an - ı Kerim in dünyadaki her eve ulaşması çabasını iştiyakla destekliyorum. Yalnız her eve girerken o evin lisanına tercemesinide yanında vermek gerek. Ayrıca Kuran-ı Kerim in baskıya hazır pdf formatınıda diyanet işleri sitesinden link etmeli...Saygılarımla...

Şimdi düne kadar İran Amerikaya bir kuşun atamaz diyenler bugün yeni bir yalana başvurur Amerikaya saldırarak İslam topraklarını tehlikeye attı diye yeni bir yyalan diyarına gecerler

adem karatas

Cok guzel bir calisma allah raziolsun dusunenlerden ben afrikaya gittim gordum cok ihtiyaclari var bil hassa ilmihal kitaplara afrkada taksiler motosikletle yapiliyor musluman bayan siradan bir motosikletcinin arkasina biniyor sasolagidiyor buney deyince normal diyorlar ilmihal bilgileri fazla yok

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan