Görmez'den 1952'de kapatılan tarihi camiye ziyaret

Görmez'den 1952'de kapatılan tarihi camiye ziyaret

03.06.2015 12:17:27
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Batı Trakya ziyaretinin son gününde Dimetoka'ya giderek tarihi Çelebi Sultan Mehmet Camisi'ni ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Dimetoka'da Seyyid Ali Sultan Dergahından sonraki ziyaret noktası, 1420'de ibadete açılan, 1952'de "çatısından su alıyor" gerekçesiyle ibadete kapatılan ve restorasyonu devam eden Çelebi Sultan Mehmet Camisi oldu.

Caminin uzun yıllar süren restorasyon çalışmaları sebep gösterilerek kapalı tutulmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Görmez, şöyle konuştu:

"Çelebi Sultan Mehmet Camisi, Osmanlı mirasının en önemli eserlerindendir. Bursa'daki Ulu Cami'nin bir benzeridir aynı zamanda. On sene önce de buraya gelerek bu camiyi görmüştüm. On sene önce geldiğimde restorasyon vardı. 'Bir iki sene içerisinde bitirilecek' denmişti ama hala bitmemiş olmasından dolayı gerçekten üzüntü duydum."

Görmez, "Ayrıca bugün kapılarının açılmamış olmasından da büyük üzüntü duydum ki en azından son durumu görecektik. Biz bir taraftan Türkiye'de kiliseleri tamir ederken, onarırken, bir taraftan da Balkanlar'daki insanlık mirası olan bu eserlerin bu tür oyalamalarla restore edilmemiş olmasından da sadece üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim" değerlendirmesinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, daha sonra Dimetoka Müslümanları Derneği'ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Süleyman Macur tarafından karşılanan Görmez, derneğin sorunlarını dinleyerek halkla sohbet etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ahmet

İslamcılık tartışmalarını ilk defa ortaya atanlarla bugün devam ettirmeye çalışanlara bakılırsa İslama faydalımı oldukları yoksa fitneye mi sebeb oldukları belli olur.Geçmişte Afgani denilen adamdı şimdi ise malum zihniyetin kalemşörleri.İslamı rahatbırakın