Görmeniz gereken doğal olaylar

Dünyanın Yedi Harikası ünlüdür, peki bunların dışındakiler? Görmeye değer olan başka yerler de var. Ancak bu harikaların bazılarına yapılacak ziyaretler, yılın sadece birkaç ayında gerçekleştiği için doğru zamanlanmalıdır.

16.11.2020 13:57:39

Dünyanın Yedi Harikası ünlüdür, peki bunların dışındakiler? Görmeye değer olan başka yerler de var. Ancak bu harikaların bazılarına yapılacak ziyaretler, yılın sadece birkaç ayında gerçekleştiği için doğru zamanlanmalıdır. 

Abraham Gölü, Alberta, Kanada

cul-map-otherworldly-abraham-lake

Her kış bu göl donmaya başladığında, yüzeyin altında olanlar, göze çarpandan çok daha merak uyandırıyor. Yıl boyunca göl tabanında metan kabarcıkları oluşuyor ve sıcaklıklar düştükçe daireler sudaki çeşitli yüksekliklerde yükselip donuyor. Ancak bu güzel desenler tehlikeli olabilir; bir kabarcık çatlarsa, son derece yanıcı gaz açığa çıkar.

Senkron Ateşböcekleri, Büyük Smoky Dağları, Tennessee ve Kuzey Carolina

cul-map-otherworldly-synchronous-fireflies

Ender görülen bir olayda, binlerce ateşböceği, genellikle Mayıs veya Haziran aylarında olmak üzere yılda yalnızca iki hafta süren çiftleşme ritüelleri sırasında birkaç saniyede bir toplanır ve aynı anda yanıp söner.

Caño Cristales, Meta, Kolombiya

cul-map-otherworldly-cryistal-river-colombia

Yılın bir bölümünde, kırmızı yosun çiçekleri, La Macarena Ulusal Parkı'ndaki bu nehri canlı, yakut kırmızısı bir renkle parlatır. Renkleri tam olarak görmek için en iyi zaman yaz sonu ile sonbahar başı arasıdır.

Catatumbo Yıldırım, Maracaibo, Venezuela

cul-map-otherworldly-lightning-catatumbo
 
Catatumbo Nehri'nin Maracaibo Gölü ile buluştuğu yerde, yıldırım aslında iki kez çarpıyor. Yılda kilometre kare başına 250 defaya kadar yanıp söndüğü biliniyor, bu da yılda 300 fırtına gününe yol açıyor ve haziran-kasım ayları izlemek için en iyi zaman. NASA, bunun dünyadaki en yüksek şimşek yoğunluğu olduğunu söylüyor.

Starling Murmuration, Birleşik Krallık

cul-map-otherworldly-murmuration

Birleşik Krallık'ta her sonbaharda havada hareket eden kara bir bulutu taklit eden şeyde, izleyiciler, insanların henüz tam olarak anlayamadığı şekillerde çalışan hayvanların bu şaşırtıcı görüntüsüne tanık olabilirler. Bu kuşların yüzler ve binlercesi herhangi bir yerde bir araya gelerek gökyüzünde bu senkronize dansı yapıyorlar.

Çarpık Orman, Gryfino, Polonya

cul-map-otherworldly-crooked-forest

Uzaktan bakıldığında sıradan bir ağaç korusu gibi görünen yer, yakından incelendiğinde bundan çok uzaktır. Her biri 100 yaşın altında olan yaklaşık 400 çam ağacı, her birinin yeniden düzleşmeden önce tabanında eğri bir gövdeyle anlaşılmaz bir şekilde geliştiğinden "çarpık orman" olarak bilinen alanı oluşturur.

Sea of Stars, Vaadho, Maldivler

cul-map-otherworldly-bioluminescence

Maldivler güzel turkuaz suları ve bungalovları ile tanınır, ancak denizin hemen altında olup bitenler de en az onun kadar etkileyicidir. Yaz sonunda, Maldivler çevresindeki resifler biyolüminesan fitoplanktonlarla dolar; dalgaların hareketiyle tutuşarak, suyun yıldızlarla dolu bir gökyüzü gibi parlamasını sağlarlar.

Kawah Ijen Krateri, Java, Endonezya

cul-map-otherworldly-kawah-ijen-indonesia

Lav tipik olarak parlak kırmızı veya turuncu görünürken, kükürt bu yanardağdaki hava ile karşılaştığında meydana gelen kimyasal reaksiyon nedeniyle, lav, yalnızca gün batımından sonra gerçekten görülebilen parlak mavi bir renk ile parlar. Bu bölgeyi ziyaret etmek, bu doğa eylemini mümkün kılan zehirli gazların varlığından ötürü - ama aynı zamanda insanlar için de misafirperver olmayan – herkesin kaldırabileceği bir şey değil.

Sedefli Bulutlar, Antarktika

cul-map-otherworldly-nacreous-clouds

Esas olarak kutup bölgelerinde görülebilen bu parıldayan yanardöner bulutlar göz alıcı olsa da, aslında ozon tabakası için oldukça tehlikelidirler. Sadece çok yüksek rakımlarda, havadaki nemi kristalize edecek kadar sıcaklık düştüğünde meydana gelen bu ışık, bu kristallerden yansıyarak parlak, sedef etkisi ve yıkıcı bir kimyasal reaksiyon yaratır.

Kaynak: Newsweek

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)