Gördesli Makbule

Gördesli Makbule

Türk, Kurtuluş Savaşı şehidi Gördesli Makbule.Gördesli Makbule kimdir? İşte Gördesli Makbule

Gördesli Makbule, Manisa'nın Gördes ilçesinde 1902 yılında doğdu. Ailesi kalabalıktı, küçük bir çiftlikleri ve tarım arazileri vardı. Makbule, küçük yaşlarda ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrendi. 12 yaşındayken babası Abdullah Efendi'yi kaybetti. Ağabeylerinin himayesi altında büyüyen Makbule, 1920'de Ustrumcalı Halil Efe ile evlendi. Daha sonra kocasıyla birlikte akıncı olup dağlara çıktı.

Yunan ordusunun 15 Mayıs 1919'de İzmir'i işgal ederek Batı Anadolu'ya doğru ilerlemesi üzerine eşiyle birlikte Kuvayi Milliye emrinde çete savaşlarına katıldı. Bu dönemde Yunan kuvvetlerine ağır kayıplar verdirdi.

İbrahim Ethem Bey, Makbule Hanım'ı şöyle anlatmıştır: ''Kendisi siyah pantolon, ceket ve uzun bir manto giyer, ayağında daima çizme ve başında da siyah başlık ve daima örtülü olup, yalnız gözleri meydanda bulunurdu. Kısa bir Japon filintası taşır ve düşmandan itinam olunmuş güzel bir doru ata biner ve daima müfrezenin dümdarı (artçısı) olarak kalırdı''

Makbule Hanım 17 Mart 1922'de Akhisar-Sungurlu sınırı üzerinde bulunan Kocayayla'da Yunanlılarla girdiği bir çarpışmada başından vurularak şehit oldu. Şehit düştüğünde 21 yaşındaydı.

Makbule Hanım'ın hatırasını yaşatmak için Türkiye genelinde birçok yere adı verilmiştir. İbrahim Ethem Bey, Makbule Hanım'ın cenazesinde şunları söylemiştir: ''22 yaşında olan genç Gördes kızımın gür ve kumral saçları başından ileri yere uzanmış, zalimi düşman kurşununun akıttığı beyni bu uzun saçlar üzerine bir nur gibi akmış, hayat doymak değil, hayatın zevkini henüz tatmaya başlamış ve görmüş, gözleri yarı açık, süzgün ve ağlar bir vaziyette...''