DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Goran ve KYB'den Kerkük açıklaması!

Goran Hareketi ve KYB, yayımladıkları ortak bildiride, tartışmalı bölgelerde yer alan Kerkük'te de bağımsızlık için referandum gerçekleştirilmesinde hemfikir olduklarını duyurdu.

5 Yıl Önce
2017-04-22 18:34:45

AA'nın haberine göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ile eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin genel sekreterliğini yürüttüğü Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ortak bildiri yayımlayarak, Kerkük'te de referandum düzenlenmesi konusunda hemfikir olduklarını açıkladı.

Bildiride, IKBY'deki Süleymaniye kentinde bir araya gelen Goran ve KYB'nin ortak heyetinin, son dönemlerde bölgedeki önemli gündem maddesini oluşturan bağımsızlık referandumu, Kerkük meselesi, siyasi ve ekonomik kriz konularını ele aldıkları belirtildi.

Basına kapalı gerçekleştirilen Goran ve KYB toplantısı sonrası yayımlanan açıklamada, "Her iki taraf, kader tayin edici bağımsızlık referandumunun Kürdistan (IKBY) halkının doğal bir hakkı olduğu üzerinde hemfikir. Referandumun gerçekleştirilmesi için çok yönlü hazırlıklara başlanmalıdır. Bu ulusal bir meseledir ve halkın genel çıkarları göz önünde bulundurularak, meclis çatısında nihai karar verilmelidir. Aynı zamanda her iki taraf Kürdistan Bölgesi'nin idari sınırları dışındaki bölgelerde de referandumun yapılması konusunda hemfikirdir" ifadelerine yer verildi.

KDP Politbüro Üyesi Roj Nuri Şaweys ise iki hafta önce düzenlediği basın toplantısında, "Kerkük İl Meclisi de yapılacak bağımsızlık referandumuna katılma talebinde bulundular ve biz de olumlu karşıladık. Bu da onların doğal hakkıdır" ifadesini kullanmıştı.

Kerkük İl Meclisi de 4 Mayıs'ta Türkmen ve Arapların boykot ettiği oturumda tartışmalı bölgeler arasında yer alan kentin statüsünün belirlenmesi için referanduma gidileceğini açıklamıştı.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 30 Mart tarihinde Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Erbil'deki başkanlık konutunda yaptığı görüşmede kısa bir süre içerisinde bölgenin kaderini tayin edecek bir referandum gerçekleştireceklerini duyurmuştu.

Bu çerçevede Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi ve KYB ortak bir heyet kurarak, referandum konusunda siyasi taraflarla görüşmeye başlamıştı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş