Golda Meir

Golda Meir

Dördüncü İsrail başbakanı Golda Meir. Golda Meir kimdir? İşte Golda Meir'in biyografisi...

2017-12-13 11:02:43

Gerçek adı Golda Mabovitch olan Golda Meir 3 Mayıs 1898 tarihinde o zaman Rusya'nın şehri olan Ukrayna'nın başkenti Kiev'de doğdu. 

Gençlik yıllarında ABD'ye göç etti ve öğrencilik yıllarının ardından kısa bir süre öğretmenlik yapmıştır. orada sosyalist siyonist hareketi Habonim Dror ile tanışarak, özellikle 1. Dünya Savaşı yıllarında örgütün aktif üyelerinden biri oldu. O yıllarda Filistin'de kurulan ilk Yahudi yerleşimlerini teşvik etti. 1921'de de kendisi ve eşiyle birlikte Kibbutz'a yerleşti. takip eden yıllarda göçmen yahudilerin siyasi örgütlenmesini gerçekleştirmek için tel-aviv'de "kadın konseyi" olarak bilinen siyasi yapılanma içinde görev almıştır.

1932-1934 yıllarında abd'de müstakbel İsrail devletinin temsilciliğini yapmıştır. Filistin'e döndükten sonra İsrail işçi Sendikasında  çalışmaya başladı. Bu süreçte kurulması planlanan İsrail Devleti'nin ilk kurumları sayılan siyasi örgütlerinin oluşturulmasında rol alırken diğer yandan da dönemin manda gücü İngiltere ve diğer uluslararası aktörler olan ABD ve Birleşmiş Milletler ile yürütülen müzakereleri yürüten ekip içinde bulundu

1948'de İsrail Devleti'nin kuruluşunun ilan edilmesi ile birlikte Filistin Yahudileri'nin varlığını sürdürebilmesi için gerekli olduğunu düşündüğü silah alımı için ABDye gitti.

1948-49'da Sovyetler Birliği'ndeki İsrail temsilciliğinde diplomat olarak görev aldı.  Sovyetler ile kurulan olumlu ilişkilerde yaptığı çalışmaların etkisi oldu Sonra tekrar ülkesine dönerek milletvekili oldu 1956 yılına kadar da çalışma bakanlığı görevini üstlendi.bu yıldan 1966 yılına kadar da dışişleri bakanı olarak çalıştı.

İsrail'in kuruluşunda aktif olarak yer alan Meir dışişleri bakanlığı gibi önemli mevkilerde bulundu.  26 Şubat 1969 tarihinde Levi Eshkol'un ölümünün ardından başbakan seçildi ve İsrail'in ilk, dünyanın ise üçüncü kadın başbakanı oldu.

10 Mart 1969 ve 3 Haziran 1974 yılları arasında görevini sürdürdü. 1973 yılındaki altı gün savaşları (yom kippur) sırasında ordunun harekete geçirilmesinde geç kaldığı gerekçesi ile üzerinde siyasi baskılar oluştu ve bu sebeple aynı yılın sonunda başbakanlık görevinden istifa ederek görevini İzak Rabin'e teslim etti. 

8 Aralık 1978 tarihinde Kudüs'te vefat etti.