Global Times: TikTok yasağı, net özgürlüğe karşı zulümdür

Global Times’ın başyazında, “TikTok yasağı, net özgürlüğe karşı zulümdür” başlığıyla çıkan analiz haberde, “Sözde 'ulusal güvenlik', yalnızca Çin'in en başarılı küreselleşmiş internet şirketini yok etmek için ABD tarafından kullanılan utanmaz bir bahanedir” denildi.

09.08.2020 10:16:20

Global Times'ın başyazında, “TikTok yasağı, net özgürlüğe karşı zulümdür” başlığıyla çıkan analiz haberde, “Sözde "ulusal güvenlik", yalnızca Çin'in en başarılı küreselleşmiş internet şirketini yok etmek için ABD tarafından kullanılan utanmaz bir bahanedir” denildi.

Global Times'da TikTok yasağı ile yayınlanan makale şöyle:

ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü icra emirleri yayınlayarak Çinli TikTok şirketinin boynundaki ipi sıktı. TikTok'un karşı karşıya olduğu kriz artık sadece Kuzey Amerika'daki işini satıp satmayacağına dair bir soru değil, şirketin küresel işini devam ettirip ettiremeyeceğine dönüştü. 

Trump, Çin tarafından geliştirilen uygulamaların, özellikle de ABD'de yaygın olarak kullanılan TikTok'un "ABD'nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit ettiğini" söyleyerek Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçler Yasası'na başvurdu. TikTok'un ana şirketi ByteDance ile ABD yargı yetkisine tabi herhangi bir kişi veya mülk tarafından yapılan işlemleri ve WeChat ile Tencent ile ilgili tüm işlemleri yasakladı. Çinli şirketleri hedefleyen idari emirler 45 günde yürürlüğe giriyor.

Bazı hukuk uzmanlarına göre, ABD hükümeti, Apple ve Google'a, ByteDance'e ait tüm ürünleri, yürütme emirlerine göre dünya genelindeki uygulama mağazalarından kaldırmalarını emredebilecek. Bu, TikTok'un yeni kullanıcılara ulaşmasını engelleyecek ve şirketin düşüşüne neden olacaktır. 

Trump yönetimi, ABD dışındaki herhangi bir şirketin ABD'nin teknolojik hegemonyasını kırmasını engelleyen çirkin yüzünü sergiledi. Sözde "ulusal güvenlik", yalnızca Çin'in en başarılı küreselleşmiş internet şirketini yok etmek için kullanılan utanmaz bir bahanedir. 

Dünya sessiz kalmamalı veya seyirci gibi davranmamalıdır. Avrupalı, Japon veya Hintli bir şirket TikTok statüsüne ulaşırsa, TikTok'un yaşadıklarından zarar görecek ve ölmek zorunda kalacak. Sayısız örnek var. 1980'lerde Japonya'nın yarı iletken endüstrisinin hızlı yükselişi ABD endüstrisine ağır bir darbe indirdi. Daha sonra ABD, ithal Japon yarı iletkenlerine anti-damping, anti-yatırım ve devralma karşıtı bahanelerle cezalandırıcı yüzde 100 tarifeler uyguladı ve bu da Japonya'nın yarı iletken teknolojisine ölümcül bir darbe vurdu. Avrupalı şirket Alstom, ABD'li muadillerine büyük bir rekabet baskısı uyguladığı için bir zamanlar ABD tarafından yaptırıma tabi tutulmuştu.   

ABD, küresel internetin temel işlerini tekeline aldı ve herhangi bir yeniliğin ABD tarafından kontrol edilen temel platformu atlaması zor. Washington'un bu kadar çirkin ve gaddar olmaya cesaret etmesinin nedeni budur. TikTok, Amerikan teknolojik hegemonyası ve dijital tiranlık altında büyüdü. Bu sadece Çinliler tarafından yaratılan yenilikçi bir uygulama değil, aynı zamanda ABD'nin sıkı kontrolü altında özgürce nefes alma girişimi.  

Çin internet teknolojisi şirketleri gibi, Avrupa da ABD'nin dijital hegemonyasını kırmak için dijital egemenliği vurguluyor. Bugün, Fransa, İtalya ve İngiltere gibi Avrupa ülkeleri, ABD internet şirketlerine dijital hizmet vergileri koymayı planlıyor veya uyguluyor. 

Trump yönetiminin TikTok üzerindeki yasağı, teknolojik yeteneklerdeki tekeli aracılığıyla ABD'nin dünyadaki otokratik yönetimini gösteriyor. Dünya çapında internet özgürlüğüne karşı bir zulüm. Trump yönetimi, şirket tekelini insanlığa karşı bir suç olan devlet tekeline yükselterek serbest rekabeti bastırıyor. 

ByteDance, keyfi emirler nedeniyle Trump yönetimine dava açma sözü verdi. Sonuç ne olursa olsun, ByteDance'ın bilgeliğini TikTok için savaşmak için kullanabileceğini umuyoruz. 

ByteDance, küreselleşme yolunu araştıran genç bir internet teknolojisi şirketidir. Faydaları diğer ülkelerle gönüllü olarak paylaşabilir veya diğer çıkarları korumak için faydalarının bir kısmını feda etmeye zorlanabilir. Çinli olarak bu konuda çok sert olamayız. Bunun yerine onlara iyi bir gelişme dilemeliyiz. Bu, Çin'in açılımı için kurması gereken yeni boyut olabilir.  

Kaynak: Global Times

Çeviri: Feyza Akyıl

YORUMLAR (0)