DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD Temsilciler Meclisi'nden borç limiti ile ilgili yeni karar

ABD Temsilciler Meclisi, borç limitinin kısa süreli artırılmasına yönelik yasa tasarısını onayladı.

2 Hafta Önce
2021-10-13 08:02:07

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süredir süren görüşmelerin ardından ABD Senatosu'ndan geçen tasarı, Temsilciler Meclisi'nde 206'ya karşı 219 oyla kabul edildi.

Borç limitinin 3 Aralık'a kadar yeterli olacak şekilde 480 milyar dolar artırılmasını öngören tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden'ın imzasına sunulacak.

Böylece, borç limitinin geçici olarak artırılmasıyla federal hükümetin temerrüde düşmesinin önüne geçilecek.

BORÇ LİMİTİ KRİZİ

ABD'de federal hükümet, tarihi bir temerrüde yol açabilecek 28,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşma tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.

Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı anlamına geliyor.

Teknik olarak borç limiti için belirlenen süre 1 Ağustos'ta dolarken, ABD Hazine Bakanlığı, hükümetin ödemelerine devam edebilmesi için "olağanüstü önlemler" almaya başlamıştı.

Borç limitinin artırılması veya askıya alınması için Kongre'ye defalarca çağrıda bulunan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, son olarak Kongre'nin 18 Ekim'e kadar borç limitini yükseltmek veya askıya almak için harekete geçmemesi halinde Hazine'nin olağanüstü önlemlerinin tükeneceğini belirtmişti.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler, ülkenin borç limitinin kısa süreli olarak artırılması yönünde geçen hafta anlaşmaya varmıştı.

ABD Senatosu, 7 Ekim'de borç limitinin kısa süreli olarak artırılmasına yönelik yasa tasarısını onaylamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

SAMİ Ç O Ş A R

EĞERKİ,TÜM DÜNYANIN EKONOMİSİNİN NORMAL BİR N E F E Ş ALABİLMESİNİ İSTİYORSANIZ???ŞU SÜRECTE ANKARA&WASHİNGTONUN YAPMASI GEREKEN KİŞİ BAŞI TÜRKİYEDE ALTIYÜZTL,,AMERİKADA KİŞİ BAŞI A Ç I L ÜÇYÜZDOLAR PANDEMİ DESTEK ÜCRETI EN AZ ONSEKİZ AY BOYUNCA VEREBİLMELİSİNİZ.AKSİ TAKTİRDE AVRUPADAKİ KITLIK,AMERİKA İLE ASYA ARASINDA SONU GELMİYEN BİR HOLDİNGLER İFLASI KONUMU GETİRİR.DOMİNO TAŞI GİBİ.BİR KAÇ ÜLKE HARİÇ,DİBİ GÖRÜR DÜNYA EKONOMISİ.BATAN GEMİYİ SU ÜSTÜNE ÇIKARMAK ÇOK DAHA PAHLIDIR.GENÇ PARTİ TÜRKİYE GEN .KOORD.S.C

Görüş Bildir Bizimle Paylaş