DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

GKRY ile Ermenistan arasında askeri işbirliği

GKRY ile Ermenistan arasında askeri işbirliği

27.05.2015 14:10:13
Ermenistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi (GKRY) askeri alanda işbirliği için 2015 planını imzaladı.

Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan ile Rum kesiminin Savunma Bakanı Hristoforos Fokaides, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da görüştü.

Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Ohanyan, Güney Kıbrıs ile ilişkilerinin "savunma alanında dostluk ve karşılıklı desteğe" dayandığını söyledi.

Ohanyan, görüşmede bölgesel ve uluslararası güvenlik konularının da ele alındığını belirterek, Fokaides'in ortak askeri tatbikatlar düzenleme önerisini kabul ettiklerini kaydetti.

Ermenistan Savunma Bakanı, "Görüşmelerimiz sonucu ortak bir yaklaşıma sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu yaklaşımla ortak çabalarımızı uluslararası barış ile istikrarın güçlendirilmesine yönlendireceğiz" dedi.

Kıbrıs Rum kesimi ile Ermenistan arasında askeri işbirliği kapsamında ortak bir komisyon bulunduğunu hatırlatan Ohanyan, bu komisyonun yılın ikinci yarısında toplanarak işbirliğinin farklı yönlerini ele alacağını belirtti.

Ermenistan ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi arasında 2012'de askeri ve askeri teknik alanlarda işbirliği planı imzalanmıştı. Taraflar arasında sağlık, turizm, havacılık, ekonomi, eğitim, sanayi ve askeri alanlarda işbirliğine dair 20'den fazla anlaşma bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş