DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca düzenlenecek hizmet içi eğitimler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca düzenlenecek hizmet içi eğitimler

31.05.2015 10:46:20
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı birimlerince düzenlenen hizmet içi eğitim, kurs ve seminerler ile çiftçi eğitimi faaliyetlerinde ders vermekle görevlendirilenlerin, ücretle okutacakları ders saatlerinin sayısı, görev alacakların nitelikleri ve diğer hususlar belirlendi.

Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, hizmet içi eğitim, kurs ve seminer faaliyetlerde görev alacak eğitim görevlilerinin en az lisans, çiftçi eğitimine ilişkin faaliyetlerde görev alacakların ise tarımsal alanda en az lise düzeyinde öğrenim görmüş olmaları gerekiyor. Söz konusu görevlilerde bazı özel şartlar da aranacak.

Bu eğitim görevlilerinden; birden fazla kursta görev almaları halinde dahi Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı personeline günde 5, haftada 25 ve yılda 300 saate, eğitim merkezi personeline haftada 10, eğitim merkezi müdürlerine haftada 5 saate, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilecek personele haftada 15 saate, eğitim birimlerince belde, köy ve mezralarda düzenlenen kurslarda görev alacaklardan, üzerinde resmi görev bulunmayanlara da haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilebilecek.

Yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanları, Yükseköğretim Personel Kanununda belirtilen zorunlu ve isteğe bağlı ek ders saati, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil personel ise çalışmakta oldukları kurumun ek ders görevi ile ilgili mevzuatında belirtilen zorunlu ve isteğe bağlı ek ders saati kadar görev alabilecek.

Bu esaslarla ek ders görevi verilenlere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili maddesi uyarınca ücret ödenecek.

Tarım danışmanlığı sertifika sınavı ile çiftçi eğitimi kursları sonunda yapılan yazılı ve uygulamalı sınavlarda fiilen görev yapanlara, her bir sınav günü için 6 saat tutarında ek ders ücreti verilecek ancak, her bir sınav için iki günden fazla sınav ücreti ödenmeyecek. Bu kapsamda görevlendirilecek personel sayısı, Bakanlık veya valilik onayıyla tespit edilecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş