Get Domain

İnternetin yaşamımıza girmesiyle günlük hayata yönelik pek çok işlemin bu sanal ortamlarda gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Fiziki ortamlarda yaptığımız işlerin çoğu internet sayesinde gerçekleştirilebilir bir hal almıştır.

11.11.2020 17:30:59

Örneğin alışveriş yapmak istediğimizde artık bir mağaza ya da markete gitmek zorunda kalmıyoruz. Bunu gerçekleştirmek için yapılması gereken tek şey firmanın internet hesabından firma bilgilerine ulaşmak ve bu sayede alışverişi gerçekleştirmektir. Sadece ürün satın almakla sınırlı olmayan bu durum bazı hizmetleri satın almak istediğimizde de geçerlidir. Bir bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcı o bilgiyle ilgili web sitelerinin adreslerine girdiğinde kolaylıkla bunu gerçekleştirebilir. Get Domain Nedir? Get Domain Nasıl Alınır? Sorusunu soran kullanıcılar web sitelerinin adreslerine yönelik olan bu sorunun yanıtını da merak edeceklerdir.

Get Domain Nedir?

Get domain internet sitelerinin sahip olduğu kimlik bilgileri olarak açıklanabilir. Alan adı olarak tanımlanabilecek olan get domain bir adres bilgisinin de uzantısıdır. Web siteleri oluşturulurken kendilerini tanımlayan isim ve adres bilgileri de olması gereken unsurlardır. Bu isim ve adres bilgileri bir uzantı şeklinde belirlenir. Bu uzantının web sitesi hangi amaca hizmet edecekse onu yansıtması önemli bir konudur.

Web sitesine bir get domain alınırken bu konulara dikkat edilmezse kullanıcıların bu adresleri ziyaret etmesi güçleşir. Kullanıcılar internette arama yaptıklarında ulaşmak istedikleri adresler, kolay ulaşılabilen ve konuyla alakası olan uzantılardan meydana gelen adresler olmalıdır.

Bir get domain sahibi olmak web sitenizin kimliğini yansıtacağından bir kurum ya da kişi olmanız durumunda adresinizde kullanacağınız get domain kısaltmalarını da dikkate almanız gerekecektir.

Domain Kısaltmaları Nelerdir?

“com”, “gov”, “edu”, “org”, “net” biçiminde belirlenen kısaltmalar, alan adları kullanılırken tercih edilen ibarelerdir. Get domain için bu kısaltmalar kullanılacaksa dikkat edilecek detaylar da birbirinden farklı olacaktır. Örnek vermek istersek; “com” kısaltması ticari amaçla web sitesi oluşturan kurumların tercih etmesi gereken bir kısaltma olurken “gov” kısaltması eğitim kurumlarının ibareleridir. “net” ibaresi çalışma alanı olarak interneti tercih eden kuruluşları temsil eder ”org” ise dernekler için kullanılır.

Get Domain Ne İşe Yarar?

Domain internette çeşitli amaçlarda bulunan kullanıcıların web sitelerini oluşturmak istediklerinde kendilerinin adresini ifade edecek olan uzantılar olacağından bir tür adres bilgisidir. Kullanıcılar için bilgisayarların kimlik bilgileri IP adresleri üzerinden belirlenirken alan adı da verilen domain adresleri IP adresleri bakımından değerlendirildiğinde daha anlaşılır bilgileri ihtiva edeceğinden kişilerin internet hesaplarının kimlik bilgisidir.

Kullanıcılar bir web sitesini ziyaret etmek istediklerinde domain adresleri onların web sitelerine ulaşmasında aracı olacağı için bu adresler oluşturulurken dikkat edilecek hususlar olacaktır.

Domain Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

l Alan adı tercihinde dikkat edilecek bazı noktalar domain alan kullanıcıların menfaatine olacaktır

l Kullanıcı araştırmasını yaparken dikkatli olmalı ve diğer kullanıcıların isteklerini ve beklentilerini dikkate almalıdır

l Alan adı anlamsız ve gereğinden uzun tercih edilmemelidir

l Karışıklık yaratacak yazı karakterleri domain içinde yer almamalıdır

l Spesifik olarak seçilen alan adları başka sitelerle karıştırılmanızda etkili olabileceğinden domain adı seçerken bu hususa da dikkat etmeniz gerekecektir

l Domain seçimi sırasında diğer sosyal medya hesaplarında kullanılan isimleri de analiz etmeniz kendi yararınıza olacaktır

l Domain ismi belirlerken araştırmalarınızda çevrenizdeki kişilerden görüş almak fikren yönlendirici olabilecek bir davranıştır

l Web sitesini doğru temsil edecek bir alan adı seçmek önemlidir

l Domain seçilirken web sitesinin işleviyle uygun alan adı seçilmelidir

l Domain kısa ve akılda kalıcı olmalı, karışık ifadelere yer verilmemelidir

l Bilinen markaların taklidi yapılmamalıdır. Bu durumun yasal sonuçları olabilir

l Domaininiz sizi doğru temsil eden bir alan adı olmalıdır

l Domain seçiminde ileriyi görerek hareket etmek gerekir bu yüzden uzun vadeli düşünerek hareket edilmelidir

l Domain satın alırken ardından gelen uzantının da SEO'ya uygunluğu dikkat edilecek konulardan biridir

l Genellikle “com” kısaltması en çok tercih edilen kısaltmalardan biri olduğundan domaininizi oluştururken bu durumu göz önünde bulundurmanızda yarar olacaktır.

Get Domain Nasıl Yapılır?

l Domain oluşturmak isteyen kullanıcılar önce bir alan adı belirlemelidir. Alan adı belirlenirken başkalarının kullandığı domainleri almanıza izin verilmeyeceğinden birkaç domain üzerinde düşünülmesi uygun olacaktır

l Domain satın almak için web sitesi oluşturmanızda yardımcı olan ücretsiz uygulamaların yanı sıra ücretli uygulamalardan da yardım alabilirsiniz.

l Hosting ya da Atak Domain alan adı satın alabileceğiniz sayfalardan yalnızca birkaçıdır

l Domainin alınıp alınamayacağını sorgulama yapmanız gerekecektir

l Sorgulama süreçlerinde istediğiniz domain adresi kullanılan bir adresse almanıza izin verilmez böyle bir durumda karşınıza çıkacak olan sonuçlar arasından bir seçim yapmanız gerekecektir

l Domaininiz onaylandıktan sonra kayıt işlemlerinde verdiğiniz bilgilere istinaden e-posta adresinize onay mesajı gönderileceğinden bunu onaylamanız istenecektir

l Alan adınız onaylandığında adresiniz belli olacaktır

Get Domain, web sitesi sahibi olacak kullanıcılar için kendilerini temsil eden bir araç olacağından bunun seçiminde dikkate alınacak noktalar da önem arz edecektir. Bir web sitesi oluştururken gerek kurumsal açıdan gerekse şahsi olarak domainin akılda kalıcı yönü göz adı edilmemelidir. Get Domain Nedir? Get Domain Nasıl Alınır? Sorularına yanıt arayan kullanıcıların bu noktaları dikkate almaları sağlıklı bir yol izlemelerinde kendilerine yardımcı olacaktır. Domain satın alırken uzun vadeli planlar yapmak ileride karşılaşılacak sorunların önüne geçilmesinde de etkili olacaktır. Bu sebeple kullanıcılar alan adı verilen domain tercihlerinde bazı konuları dikkate alırlar.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)