Genelkurmay Başkanlığı:

Genelkurmay Başkanlığı:

26.05.2015 18:02:12
Genelkurmay Başkanlığınca, gün içerisinde kara hudutlarında yasa dışı geçiş teşebbüsü esnasında toplam 393 şahsın yakalandığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde önemli yurt içi olaylar ile sınır olayları ve günlük faaliyetlere ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birliklerince yasa dışı yollardan Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan 321 kişi ve Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışan 4 kişi yakalandı.

Suriye hudut hattında, 2 bin 639 karton sigara, 1 motosiklet, 23 cep telefonu, 3 bin 700 muhtelif giyim eşyası, 345 bin 600 Suriye Lirası, 3 muhtelif makine, 29 büyük ve küçükbaş hayvan ele geçirildi.

İran sınır hattında ise bin 500 litre akaryakıt ele geçirildi. Gün içerisinde, yasa dışı yollardan Irak'tan Türkiye'ye geçmeye çalışan 3, Türkiye'den Irak'a geçmeye çalışan 1, Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışan 64 kişi de yakalandı.

Böylece, gün içerisinde, kara sınırlarından yasa dışı geçiş teşebbüsü esnasında toplam 393 kişi, Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca 57 kişi, Jandarma Genel Komutanlığı unsurlarınca Türkiye'de bulunmak için yasal gerekleri taşımayan toplam 216 kişi yakalandı.

-Türkiye'ye geçmeye çalışan 11 kişi yakalandı

Ayrıca, Kara Kuvvetleri 2'nci Hudut Alay Komutanlığı (Hatay) Bükülmez Hudut Karakol sorumluluk sahasında, hudut devriye timi tarafından 11 kişinin Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı giriş teşebbüsünde bulunduğu tespit edildi.

Olay üzerine bölgeye intikal eden hudut devriye timi, söz konusu kişilere "Dur" ikazında bulundu. İkaza uymaması üzerine havaya ikaz ateşi açıldı ve bu kişiler hudut devriye timince yakalandı. Suriye uyruklu şahısların üzerilerinde yapılan aramada 1 makineli tabanca, 1 makineli tabanca şarjörü, 1 kalaşnikof piyade tüfeği, 2 kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü ele geçirildi. Yakalanan şahıslar ve ele geçirilen silahlar, Hatay Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanlığına teslim edilecek.

-Yunanistan uçaklarından taciz

Öte yandan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 6 F-16 uçağı ile Ege'de eğitim uçuşu yaptı.

Bu uçuşlar esnasında Yunanistan'a ait 2 F-16 uçağı, Türkiye ait 2 F-16 uçağını, 30 saniye süre ile radar kilidi muhafaza etmek ve irtifa farkı olmaksızın önden rotayı kat etmek suretiyle toplam 2 kez taciz etti. Yürürlükteki angajman kuralı gereği tacize, aynı ile mukabele edildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

berzan

nevzat çiçek tam bir hdpli olmuş tamam kürtlerin 90 yıldan buyana gelen sorunları var ama bunları sadece pkk ile çözemezsiniz kaldıki hdpnin tüm kürtleri temsil etmediği ortada birde hdp nin nerdeyse tüm emperyalistler gülen hareketi kartel medyası hatta bir kısım chpli ler tarafından desteklenmesi biraz kuşkulu değilmi müslümanların daha dikkatli olması lazım hdp pkk güçlendiği yerlerde despottur muhalif düşünceye hayat hakkı tanımaz bunu çok güçlü olduğu yerlerde yapıyor hdp nin ve demirtaşın cici cocuk yapılmasının avrupa projesi olduğu kesin müminlerin bunu görememesi ise en acı olanıdır