DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

17,9331 ₺

EURO

18,4099 ₺

ALTIN

1.039,38 ₺

BİST

2.864,25 ₺

Maymun çiçeği hangi ilimizde çıktı? Maymun çiçeği vakası nerede görüldü? Maymun çiçeği virüsü hangi ilde var?

Maymun çiçeği virüsü hangi ilde var? Maymun çiçeği hangi ilimizde çıktı? Maymun çiçeği vakası nerede görüldü? Tüm dünyada paniğe neden olan Maymun Virüsü paniği ne yazık ki ülkemizde de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda maymun çiçeği virüsü vakasının ülkemizde görüldüğünü duyurdu. Koca açıklamasında ' Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var.' dedi. Virüs vakasının görüldüğü il ve yer hakkında ise bilgi verilmedi.

2 Ay Önce
2022-06-30 09:58:34

Maymun çiçeği virüsü hangi ilde var? Maymun çiçeği hangi ilimizde çıktı? Maymun çiçeği vakası nerede görüldü? Tüm dünyada paniğe neden olan Maymun Virüsü paniği ne yazık ki ülkemizde de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda maymun çiçeği virüsü vakasının ülkemizde görüldüğünü duyurdu. Koca açıklamasında " Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var." dedi. Virüs vakasının görüldüğü il ve yer hakkında ise bilgi verilmedi.

48 ülkede binlerce vaka tespit edilen maymun çiçeği virüsünde korkutan gelişme yaşandı. Sağlık Bakanı Koca virüsün ülkemizde de görüldüğünü duyurdu. Koronavirüs salgınından sonra dünyayı korkutan virüsün ilk vakasına böylece ülkemizde rastlandı.

Maymun çiçeği virüsü hangi ilde var?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor" ifadesini kullandı.

Maymun çiçeği hangi ilimizde çıktı?

Maymun virüsü vakasının hangi ilde görüldüğüne dair henüz resmi bir duyuru yapılmadı.

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır?

Virüs insana, infekte hayvan, infekte insan veya virüsle kirlenmiş cansız maddeler (giysiler, havlu, çarşaf vb.) ile yakın temas sonucunda bulaşmaktadır. Virüs sağlıklı kişilere, ciltteki gözle görülemeyecek çatlaklar/çizikler, mukozalar (ağız, burun, göz) veya solunum sistemi aracılığıyla girer.

İnfekte hayvandan insanlara (zoonotik) bulaşma ısırık, tırmalama, hayvanın kan ve vücut sıvıları ile veya etiyle temas, lezyonlara direkt temas veya tüm bunlarla kirlenmiş cansız materyalden indirekt yolla gerçekleşebilmektedir. İnsandan insana bulaşmanın esas olarak büyük solunum salgısı damlacıkları ile olduğu düşünülmektedir. Büyük damlacıklar uzak mesafelere gidemediğinden insandan insana bulaşma için; yüz yüze, uzun süreli ve yakın temas gereklidir. Bu da COVID-19'a (SARS-CoV-2) benzer büyük salgınlar yapmasını engelleyebilecek bir özelliktir. Virüs infekte insanın vücut sıvılarına, cilt lezyonlarına doğrudan temas ile direkt olarak veya yine bunlarla kirlenmiş cansız maddelerle temas ile dolaylı olarak cilt ve mukozalar yoluyla bulaşabilir. Cinsel yolla bulaşma kesin olmamakla birlikte yakın temas söz konusu olduğundan cinsel ilişki sırasında bulaşması mümkündür.

Maymun çiçeği virüsü nedir?

Maymun Çiçeği virüsü (MPV veya MPXV), çift sarmallı bir DNA, zoonotik virüs ve Poxviridae ailesindeki Orthopoxvirus cinsinin bir türüdür. Variola (VARV), sığır çiçeği (CPX) ve vaksinya (VACV) virüslerini içeren insan ortopoks virüslerinden biridir. Çiçek hastalığına neden olan variola virüsünün doğrudan atası veya doğrudan soyundan değildir. Maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığına benzer ancak daha hafif bir döküntü ve daha düşük ölüm oranı olan bir hastalık olan maymun çiçeğine neden olur. Virüs ilk defa 1958 yılında bir maymun üzerinde görülmüştür. 1970 yılında ilk kez insan üzerinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görülmüştür. Afrika dışında ilk kez ise 2003 yılında görülmüştür. Ölümcüllük oranı %1'dir ve bulaşıcılık oranı düşüktür. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş