DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Genel seçime doğru

Genel seçime doğru

7 Yıl Önce
2015-06-01 14:26:32
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 25. dönem milletvekili genel seçimleri için yurt dışında kullanılan oyların, randevu uygulamasının kaldırılması ve vatandaşın ilgisinin artmasıyla, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışında kullanılan oy oranının yaklaşık iki katına ulaştığını belirtti.

AA muhabirine yurt dışında oy kullanma işlemlerine ilişkin bilgi veren Çavuşoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışında kullanılan oy sayısının yüzde 8,37'de kaldığını, gümrük kapılarında kullanılan oyla birlikte yurt dışı oylarının yüzde 18,94 olduğunu hatırlattı.

Bu yıl gerek randevu uygulamasının kalkması, gerekse yurt dışında yaşayan vatandaşların ilgisinin artmasıyla dış temsilciliklerde kullanılan oyların yüzde 32,49'a çıktığını kaydeden Çavuşoğlu, gümrük kapılarındaki oylarla beraber toplamda yüzde 35,98 gibi bir rakama ulaşıldığını söyledi. Çavuşoğlu, "Kaldı ki gümrük kapılarında oy verme işlemleri 7 Haziran saat 17.00'ye kadar devam edeceği için bu sayı biraz daha artacaktır" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, yurt dışında oy verme işlemlerinin adeta bir demokrasi şöleni havasında şeffaf, barışçıl, güvenli ve huzurlu bir atmosferde tamamlandığına dikkati çekerek, "54 ülkede 112 temsilciliğimizde 3 bin 664 sandıkta yapılan seçimlerde toplam bin 106 personelimiz görev yaptı" ifadesini kullandı.

Bakanlık bünyesindeki konsolosluk çağrı merkezinin seçim sürecinde konuyla ilgili 18 bin 81 çağrıya yanıt verdiğini anlatan Çavuşoğlu, "Seçimlerde görev alan tüm fedakar görevlilere teşekkür eder, seçimlerin ülkemiz ve demokrasimiz açısından hayırlara vesile olmasını dilerim" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ABDULLAH BURAK

Onların İslami bir hayata yatırımları yok.Onlar kendi egolarına ,kendi ene lerine yatırım yapıyorlar.Bunu bunlara dışarıdan sempati duyan kardeşlerimin görmesi ve uyanması gerekiyor.Onların İsrail ve Amerika düşmanlıkları hikaye. Onlar Pers İmparatorluğunu kurma uğrunda İsrail ve Amerika'yla işbirliğine rahat bir şekilde giderler ve de gidiyorlar zaten.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş