DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:15:00

İftar vakti

BURSA

20:12

04:08
20:12
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:57

03:54
19:57
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:39

03:38
19:39
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:23

03:21
19:23
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:08

03:21
19:08
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:15:00

İftar vakti

ANKARA

19:57

03:54
SAHUR
19:57
İFTAR

ERZURUM

19:23

03:21
SAHUR
19:23
İFTAR

Genel seçime doğru

Genel seçime doğru

31.05.2015 22:49:50
Türkiye'de 7 Haziran'da düzenlenecek genel seçim için Almanya'da 24 gündür devam eden oy verme işlemi sona erdi.

Almanya'da bulunan seçmenler oylarını Berlin, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln, Düsseldorf, Münih, Mainz, Nürnberg, Stuttgart, Karlsruhe, Essen ve Münster başkonsolosluklarınca belirlenen yerlerde kullandı.

Ülkede 24 gün süren oy verme işleminde 1 milyon 404 bin 987 seçmenden yaklaşık 535 bininin oy kullandığı öğrenildi. Gümrüklerde verilen yaklaşık 60 bin oy da dahil edildiğinde Almanya'dan oy kullananların sayısı 600 bin sınırına yaklaştı.

Başkent Berlin'deki vatandaşlar son günde de Türkiye'nin Berlin Başkonsolosluğuna oy kullanmak için geldi. Başkonsolosluk bahçesine yerleştirilen konteynerlerin önünde zaman zaman uzun kuyruklar oluştu.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Şimdiye kadar Almanya'da yaklaşık 500 bin vatandaşımız oy kullandı. Bunun yanı sıra Almanya'da seçmen olarak kayıtlı olan yaklaşık 55-60 bin vatandaşımız gümrüklerde oy kullandı" dedi.

Şen, Almanya'da 13 seçim merkezindeki sandıkların bugün kapatıldığını belirterek ancak gümrüklerdeki oy verme işleminin 7 Haziran'a kadar devam edeceğini hatırlattı.

"Almanya'da toplam seçmen bakımından, gümrükler dahil olmak üzere, yüzde 40 civarında bir oy oranına ulaşmış olacağız" ifadesini kullanan Şen, bunun azımsanmayacak bir oran olduğuna dikkati çekti.

Şen, şimdiye kadar dünyada 1 milyonu aşkın Türk vatandaşının oy kullandığını vurgulayarak "Elbette bu rakam daha da artırılabilir. Umarım ilerde daha fazla vatandaşımız oy kullanabilir. Bu oranın yüzde 70 veya 80'lere çıkmasını istiyoruz. İnsanların oy verme konusunda ve siyasete katılım bakımından tecrübesizliği de göz önüne alındığında aslında güzel bir sayıya ve orana ulaştığımızı düşünüyoruz" dedi.

Seçim çalışmalarının çok neşeli ve eğlenceli geçtiğini söyleyen Şen, 24 gün boyunca adeta demokrasi şenliği yaşandığını kaydetti.

Berlin'de bugüne kadar yaklaşık 45 bin oy kullanıldığını ifade eden Şen, gelecekte katılımın daha da artacağını ümit ettiğini ve gençlerin daha fazla oy kullanmasını istediğini belirtti. Şen, gençlerin seçime istenen düzeyde ilgi göstermemelerinin nedenlerini araştırıp buna çözüm bulmak istediklerini vurguladı.

Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici de Frankfurt bölgesinde yaklaşık 140 bin seçmenin bulunduğunu hatırlatarak bugün itibarıyla 49 bin 953 vatandaşın kurulan 8 sandıkta oy kullandığını söyledi.

Oy verme işleminin gerçekleştirildiği alanda dostluk ortamının üst düzeyde olduğunu vurgulayan Ekici, "Buradaki dostluk ve karşılıklı sevgi saygı ortamı önemliydi. Hatta demokrasi şöleni de diyebiliriz buna. Çok iyi bir ortamda gerçekleşti seçim maratonu. Bu yüzden mutluyuz" dedi.

Bu yılki seçimlere katılımın geçen yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçimine kıyasla çok daha fazla olduğunu belirten Ekici, "Vatandaşlarımız, seçmenlerimiz her seçimde biraz daha bilinçleniyorlar. Dolayısıyla bir sonraki seçimlerde katılım oranının daha yüksek olacağını söylemek mümkün" diye konuştu.

Öte yandan, zarfların sayılmasının ardından tüm parti müşahitleri ve konsolosluk görevlileri seçim alanında başkonsolosluk tarafından düzenlenen organizasyonda bir araya geldi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik de Avrupa'dan yaklaşık bir milyon seçmenin oy kullandığını ifade ederek bu katılımın rekor olduğuna dikkati çekti.

Çoğu Avrupa'da bulunan 32 temsilcilikteki oylar THY'den kiralanan uçaklarla diğer 80 temsilcilikteki oylar diplomatik kurye ile Türkiye'ye gönderilecek.

YSK, 7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 54 ülkedeki 112 temsilcilikte sandık kurmuştu. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, Avrupa'da 57 noktada, diğer ülkelerde ise 55 noktada oy kullandı.

Yurt dışındaki Türk seçmenin 33 gümrük kapısındaki oy verme işlemi 7 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

azadi

Bu Kürtlerin ne kadar medeni olduklarinin bir gostergesi. Insallah 100 yildir Turkiyede Kürtlere yasaklanan Kürtce hutbeyi biz de burda goruruz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan