DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Genel seçime doğru

Genel seçime doğru

7 Yıl Önce
2015-05-31 22:11:35
Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimi için Birleşik Krallık'ta iki gün süren oy verme işlemi sona erdi.

İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya'da yaşayan Türk vatandaşları, oy kullanmak için 30-31 Mayıs'ta sandık başına giderek, oylarını Londra'nın batısındaki Olympia Sergi ve Konferans Merkezi ile İskoçya'nın başkenti Edinburgh'daki Edinburgh Başkonsolosluğu çalışma ofisinde kurulan sandıklarda kullandı.

AA muhabirine Londra'da iki gün süren seçim sürecini değerlendiren Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, oy verme işleminin gayet başarılı bir şekilde geçtiğini belirterek "Seçimin, güvenlik, düzenlenmesi ve altyapı anlamında gayet sorunsuz geçtiğini söyleyebiliriz. Vatandaşların adres beyanları ile nüfus kağıdı eksiklikleri konusunda bazı sorun ve şikayetler gündeme geldi. Geçen yıl düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından, bu seçimin ikinci bir tecrübe olması nedeniyle önümüzde dönemde daha iyi bir noktaya gelineceğini, daha fazla vatandaşımızın seçimlere katılacağını tahmin ediyoruz" ifadesini kullandı.

Sandıkların kapanmasını takiben izlenecek süreçle ilgili detaylı bilgi de veren Yorulmazlar, oyların bu gece Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğinde güvenlikli bir odaya kaldırılacağını söyleyerek "2 Haziran Salı günü, başka istasyonlara da uğrayan, Almanya'dan Londra'ya gelecek kargo uçağına Sandık Saklama ve Ulaştırma Komisyonu'nun yetkilileriyle birlikte oylarımızı bizzat elden teslim edeceğiz. Gelen uçakta gerek siyasi parti temsilcileri, gerek kamu görevlileri, gerek Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Dışişleri Bakanlığı mensupları bulunacak. Uçağın son durağı Londra, uçak buradan oyları alarak Türkiye'ye dönecek" diye konuştu.

Birleşik Krallık'taki bir diğer seçim merkezi olan Edinburgh'daki seçim sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye'nin Edinburgh Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut da İskoçya'da da iki gün süren seçim sürecinde herhangi bir tatsızlık yaşanmadığını bildirerek "Edinburgh'da kayıtlı 2 bin 915 seçmenin 741'i oy kullandı. Oyunu kullanmaya gelen vatandaşlar sadece İskoçya'dan değil, İngiltere'nin kuzeyinde yerleşik seçmen de Edinburgh'a seyahat etti" dedi.

Oy sayım işleminin Türkiye'de yapılacağını hatırlatan Turgut, "Oylar bu akşam Türkiye'nin Edinburgh Başkonsolosluğunda tutulacak. Yarın THY'nin Edinburgh-İstanbul seferini yapan tarifeli uçağıyla YSK ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri eşliğinde Türkiye'ye gönderilecek" ifadesini kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre, Birleşik Krallık'ta 81 bin 643'ü Londra'da, 2 bin 915'i ise Edinburgh'da olmak üzere toplam 84 bin 558 kayıtlı seçmen bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

gercekci

Yine Kürtlerin kazanimlarinin engellenmesi icin ABD Allah bilir ne tavizler verilecek.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş