DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Genel seçime doğru

Genel seçime doğru

7 Yıl Önce
2015-05-30 19:41:29
Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök, 25. Dönem Milletvekilliği genel seçimleri için başkonsolosluklarında kurulan 4 ayrı sandıkta seçime gösterilen ilginin geçen sene ki cumhurbaşkanlığı seçimine göre yüksek olduğunu söyledi.

Türk vatandaşlarının İtalya'da yoğun olarak yaşadığı Milano'da, Türkiye'nin Milano Başkonsolosluğu içinde kurulan seçim merkezinde 4 ayrı sandıkta devam eden oy kullanma işlemi, dün olduğu gibi bugün de yoğun katılıma ev sahipliği yaptı.

Türkiye'nin Milano Başkonslosu Aylin Sekizkök, seçim merkezine dönüştürülen başkonsolosluklarında dün başlayan, bugün ve yarın devam edecek olan oy verme işlemine yönelik Türk gazetecilere bilgi verdi.

Milano Başkonsolosluğu'nun görev sahasında kayıtlı 10 bin 600 civarında seçmen olduğundan bahseden Sekizkök, "Dün 900'ü aşkın seçmenimiz oy kullandı. Bugün şu an itibariyle 700'ü aşmış durumdayız. Akşama kadar 1000'e ulaşır ve geçeriz diye tahmin ediyorum. Yarın da seçimler olacak. Sandıklarımız açık olacak. Dolayısıyla iyi bir rakamla seçim sandıklarını kapatmış olacağız geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerine kıyasladığımız zaman bu yıl vatandaşımızın ilgisi büyük" diye konuştu.

Bu seçimde kendilerini memnun eden iki husus olduğunu aktaran Başkonsolos, bunlardan ilkinin çevre illerden gösterilen katılım olduğunu belirterek, "Çevre illerdeki seçmenlerimizden de özellikle cumartesi, pazar katılım bekliyorduk. Nitekim de öyle olduğunu anlıyoruz. Otobüsler ayarlanmış. Derneklerimiz, sivil inisiyatifler tarafından. Bunu memnuniyetle karşıladık" dedi.

Aylin Sekizkök, kendilerini memnun eden bir diğer hususun ise siyasi partilerin Milano'daki sandıklara gösterdiği ilgi olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"En fazla oyu alan AK Parti, CHP ve MHP'nin bütün sandıklarda ve saklama komisyonlarında üyeleri var. Ayrıca HDP de 4 sandığımızda da müşahit gözlemci bulunduruyor. Dolayısıyla onların da desteğiyle çünkü bu bir kolektif çalışma seçim süreci. Son derece uyumlu şekilde devam ettiriyoruz."

- Vatandaşlar oy vermekten memnun

Milano'da akademik çalışma yapan Çağrı Gökdemir de, 25. Dönem Milletvekilleri Seçimleri'nin kritik öneme haiz sahip olduğunu belirterek, "Aslında şu anda nötr hissediyorum. Görevimi yerine getirdiğim için gayet memnunum" dedi.

Dört seneden beri Avrupa'da yaşadığını ifade eden Çağrı, "Türkiye'ye bağlılığımı seçimlerle halen hissediyorum. Ne kadar yurtdışında olsak da politik olarak yurttan kopamıyoruz" diye konuştu.

İtalya'da akademik çalışmalar yürüten Yağmur da "Yapmam gerekeni yaptım aslında. Olması gereken bir şeydi" diyerek vatandaşlık görevini yerine getirdiğini söyledi.

Yağmur, Türkiye'de insanların 3 dakikalık mesafedeki okulda oy kullanmaya gitmediğini oysa kendisinin 3 saatlik yoldan gelerek bugün Milano'da oyunu kullandığını belirtti.

Milano'ya oy kullanmaya 2,5 saat uzaklıktaki Modena kentinden gelen Bekir Uysal da, seçim nedeniyle heyecanlı olduklarını, oylarının vatana, millete hayırlı olmasını diledi.

Uysal, yurtdışındaki temsilciliklerde oy atmanın önemine değinerek, "Buradaki vatandaşlarımız bu şekilde oy atmadan memnun kaldıkları gibi keşke öncekilerde de böyle bir imkan olsaydı daha farklı olurdu diye düşünüyorlar. İnşallah böyle devam edecek" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş