Genel seçime doğru

Genel seçime doğru

27.05.2015 23:14:05
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, parlamenter sistemin, dışarıdan müdahalelere açık olduğunu belirterek, "Geçmişte seçilmiş hükümetlerin güvenoyu ile düşürülmesi bunun bir örneğidir. Başkanlık sistemi bu sorunu ortadan kaldırıyor" dedi.

Şentop, Güngören Belediyesi Cevizlik Sosyal Tesisleri'nde, Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) üyesi kadın öğretmenlerle bir araya geldi.

Burada yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda bilgi veren Şentop, mevcut Anayasa'nın Türkiye'deki toplumsal sorunların kaynağı olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin anayasal yapısının bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğini anlatan Şentop, ülkedeki politik ve ekonomik krizlerin yegane sebebinin, mevcut anayasanın toplumsal ihtiyaçlara cevap verememesi olduğunu aktardı.

Mustafa Şentop, "Temel hak ve özgürlükleri ne kadar arttırırsanız arttırın, anayasal sistemi ve devletin yapısını değiştirmedikçe hak ihlalleri hep yaşanacaktır" diye konuştu.

Türkiye'de başkanlık sisteminin yanlış yorumlandığını ve ülkeyi böleceği algısının oluşturulmaya çalışıldığını dile getiren Şentop, şöyle devam etti:

"Parlamenter sistem, dışarıdan müdahalelere açık. Geçmiş yıllarda seçilmiş hükümetlerin güvenoyu ile düşürülmesi bunun bir örneğidir. Başkanlık sistemi, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Milletimiz tıpkı yerel seçimlerde olduğu gibi sandığa giderek hem başkanını hem de parlamentoyu seçebilecek. Böylece en çok oyu alan başkan hükümeti kurabilecek. Başkanlık sistemiyle hükümetin kurulamama gibi bir sorunu ortadan kalkacak."

- Paralel Yapı'nın telefon dinlemeleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, daha sonra Bağcılar'daki Adıyamanlılar Vakfı'na geçti. Burada vakıf yöneticilerine hitaben konuşan Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Davos'taki "one minute" çıkışını anımsattı.

Paralel Yapı'nın o tarihten sonra kabine üyelerini ve bürokratları dinlediğini anlatan Şentop, uluslararası illegal örgütlerin ve istihbarat birimlerinin Paralel Yapı'yı yönettiğini söyledi.

Mustafa Şentop, sözlerini şöyle tamamladı:

"Paralel Yapı'nın telefon dinlemeleri, Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın, Davos'taki 'one minute' çıkışı sonrası yapıldı. Ondan önce hiç bir soruşturma açılmamıştı. Tayyip Erdoğan'ın, Davos'taki tavrına yönelik kendisine bir ders verilmesi için bir şeyler yapılması istendi. Dolayısıyla bürokraside örgütlenmiş bir güç olan Paralel Yapı burada öne çıktı. Onlara talimat verdiler, onlar da bu işin taşeronluğunu üstlendi. İsteyerek üstlenmiş olabilirler. Dünyanın birçok ülkesinde okulları var. Bu okullar kolay açılmaz. Birtakım uluslararası referanslarla gerçekleşen bir hadisedir. Nasıl ellerindeki birtakım bilgi belgelerle bürokrasiye şantaj yapıyorlarsa, uluslararası güçler de bunlara şantaj yapıp, ülke içinde bu yapıyı harekete geçirmiş olabilir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mustafa osman

ustun zekali secmenimiz gorsun ulkeyi nasil bir cikmazin icine surukledigini. aliklar birligi diye bir roman vardi, ulkesi de var.