DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

27.05.2015 23:21:47
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, aşırı üzüntü kadar, aşırı sevincin de uyuşturucuyla mücadele etmiş bir kişiyi tekrar uyuşturucu kullanmaya sevk edebileceğini belirterek, "Uç noktadaki bir duygu bunu geri getirebilir. Dolayısıyla çok dikkatli olmamız gerekir" dedi.

Bakan Kılıç, bir otelde düzenlenen "Bağımlılıkla Mücadele Kapsamında Antrenörler için Farkındalık Eğitimi" programında yaptığı konuşmada, gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacak çalışmalar ve faaliyetler yürütmenin bakanlığın asli görevleri arasında olduğunu söyledi.

Gençleri bilinçlendirme konusuna kendisinin de önem verdiğini dile getiren Kılıç, "Gençleri uyuşturucu madde konusunda bilinçlendirmek için 2015 yılı mart ve mayıs ayları arasında bin 145 antrenöre eğitim verildi. Bizim yaptığımız çalışmalar aslına baktığınızda belli alanlara yoğunlaşmıştır. Özellikle uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadeleyle ilgili" ifadesini kullandı.

Kılıç, bağımlılık denilince akıllara uyuşturucu madde, alkol, sigara ve uyarıcı gibi birtakım maddelerin geldiğini ifade ederek, "Bağımlılıkla alakalı konuştuğumuzda başka bağımlılıklar da var. Hepimizin cebinde olan ve taşıdığımız elektronik aletler, cep telefonları, tablet bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve masa başı kullandığımız bilgisayarlar. Bunlardaki bağımlılıklar internet ve onun kullanımıyla ortaya çıkıyor. Bu bağımlılık yeri geliyor uyuşturucu madde bağımlığından daha ağır zararlar verebiliyor" diye konuştu.

- Sosyal medyadaki sahte hesaplar

Sosyal medya üzerindeki sahte hesaplara da dikkati çeken Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim de twitter ve facebook hesabımız var. Tabi bizim hesaplarımıza da çok ciddi anlamda mesajlar geliyor. Birtakım eleştirilerde bulunan, birtakım taleplerde bulunan ve önerilerde bulunanlar var. Bir de o sanal dünyanın arkasına saklanıp, 'beni nasılsa bulamazlar, o hesap sahte' diyip oradan akla hayale gelmeyecek, terbiye sınırlarını aşan birtakım paylaşımlar oluyor. Bunlar bize geliyor. Ben de bunlara şunu söylüyorum, 'gelip yüzümüze söyleyemeyeceğiniz hiçbir şeyi siz siz olun da oraya yazmayın'. Biz onları ciddiye almıyoruz ama hakaret içerikli mesajların takibini yapıyoruz."

Kılıç, mesajların sahiplerinin er ya da geç ortaya çıktığına işaret ederek, "Onun için yüzümüze söyleyemeyeceğiniz şeyleri gidip de sanal ortamda yazmayın. Bu delikanlılık değildir, bu adamlık değildir. Varsa söyleyeceğiniz bir şey gelin biz buradayız, yerimiz belli, her şeyimiz belli. Gelirsiniz yüzümüze söylersiniz. Biz de size cevap veririz. Kabul edersiniz cevabımızı veya kabul etmezsiniz. O sizin bileceğiniz iş. Biz üstümüze düşeni yaparız, herkes aynı düşünceye sahip olacak diye bir şey yok" dedi.

Bakan Kılıç, eğitim programının antrenörlere katkı sağlayacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Buradan edindiğiniz bilgiyle belki bir kardeşinizin hayatını çok daha olumlu noktada etkileyebilecek duruma gelebilirsiniz. Uyuşturucu madde bağımlılığı yenilebilen bir şey değil. Aşırı üzüntü kadar, aşırı sevincin de uyuşturucuyla mücadele etmiş bir kişiyi tekrar uyuşturucuya geri götürebilecek etkisi oluyor. Ben bunu öğrenince önce şaşırdım. Uç noktalardaki duygular bağlılıkla alakalı ve tetikleyici olduğundan dolayı üzüntü veya sevinç olması arasında pek bir fark yok. Uç noktadaki bir duygu bunu geri getirebilir. Dolayısıyla çok dikkatli olmamız gerekir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş