DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gençler TV’de ne izliyor?

Hacettepe Üniversitesi’nde doktora çalışması kapsamında lise ve ortaokuldan 3 bin 654 gençle yapılan çalışma çerçevesinde 'Gençler TV’de ne izliyor?' sorusuna cevap arandı.

08.10.2017 11:43:53

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü'nde, Doç. Dr. Özcan Doğan danışmanlığında Dr. Alev Üstündağ tarafından hazırlanan ‘10-18 Yaş Arası Gençlerin İzledikleri Dizilerin İçerik Açısından İncelenmesi' adlı doktora tezinde 10-14 ve 15-18 yaş arası gençlerin izledikleri diziler içerik açısından ele alındı. Ankara'da yürütülen araştırma kapsamında 15 ortaokuldan 1.530 ile 15 liseden 2 bin 124 olmak üzere toplam 3 bin 654 öğrenciyle görüşülerek anket çalışması da yapıldı.

Hürriyet'ten Gülseven Özkan'ın haberine göre 50 dizi üzerinden en çok izlenenler baz alınarak hazırlanan akademik çalışmadan özetle şu veriler ortaya çıktı:

TEST VE UYKU BOŞ ZAMAN ETKİNLİĞİ

Gençlerin yüzde 96'sı televizyon izliyor. Yüzde 56'sı dört, yüzde 36'sı iki saat televizyon karşısında.

Öğrencilerin yüzde 41'i haftada en az beş; yüzde 36'sı günde iki saat dizi seyrediyor. Araştırmaya katılanların günlük rutinleri arasında bu eylem mutlaka var.

Katılımcıların en çok sevdiği oyuncular, başroldekiler. Gençlerin yüzde 70'i “güzel rol yaptıkları”, yüzde 46'sı ise “eğlenceli/komik oldukları” için dizi oyuncularını seviyor.

Yüzde 62'si büyüdüğünde dizi/film oyuncularından birine benzemek değil, kendileri olmak istediğini söylüyor.

ARGO KULLANIMI YÜZDE 44

- Öğrencilerin yüzde 52'si boş zamanlarında bilgisayarda vakit geçiriyor, yüzde 42'si televizyon izliyor, yüzde 40'ı kitap okuyor, yüzde 32'si dışarı çıkıyor, yüzde 30'u cep telefonuyla ilgileniyor ve yüzde 26'sı da uyuyor. Ders çalışmak, test çözmek ve uyumak gençler tarafından boş zaman etkinliği olarak değerlendiriliyor.

- İzledikleri dizi içeriklerinde yüzde 85 oranla çocukları tehlikeli durumlara sokabilecek ifade veya görsel sunumlar var. Örneğin intihar etme, hırsızlık, cinayet, kavga, süper kahramanlıklar, alkol kullanımı ve ölümsüzlük gibi sahneler.

- Yüzde 5'inde ise hayal kırıklığı duygusunu geliştirici, tehdit edici ifadeler, yalan söyleme davranışını destekleyen iletiler var.

- Kahramanların yüzde 16'sı vurma, yaralama ve öldürme, bağırma, hakaret etme gibi fiziksel ve sözlü şiddet kullanıyor. Küçümseme, karalama, dışlama ve alay etme gibi psikolojik şiddet oranı yüzde 13.

- Karakterlerin problemlerini şiddet kullanarak çözme oranları yüzde 20. Yüzde 15 oranında kanunlara karşı gelmeyi normalleştiren ifadeler/görüntüler bulunuyor.

- Yüzde 39 oranında olumsuz davranış sergileyen kahramanlar model olarak sunuluyor.

- İçeriklerin yüzde 16'sında çocuklarda korku yaratacak görüntüler/sözler yer alıyor.

- Argo sözcüklerin kullanım oranı yüzde 44.

- Dizilerin sadece yüzde 9'u sorumluluk, yüzde 7'si sevgi, yüzde 6'sı dostluk duygusunu geliştirici içerikte.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş