SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Gençler kumarın pençesinde

Son 5 yılda gençler arasında kumar, madde, alkol bağımlılığının arttığına dikkat çeken uzmanlar, aileleri uyardı. Ülkemizde iki milyon sanal kumar bağımlısı olduğu açıklandı.

Gençler kumarın pençesinde
3.1.2019 15:26:33

İHH İnsani Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay, bağımlılık konusunda çarpıcı rakamlar verdi. 2012 yılından bu yana Türkiye'de gençler arasında madde bağımlılığı, kumar ve alkol konusunda ciddi bir artış yaşandığını vurgu yapan Atalay, bunlara ek olarak artık teknoloji konusunda bir bağımlılık oluştuğunu dile getirdi. Atalay madde bağımlılığında kullanım yaşının 12'lere kadar düştüğü uyarısında bulundu.

MÜCADELEYE DESTEK VERİLMELİ

Bağımlılıkla mücadeleye sadece devletin değil, STK, üniversite, medya ve sanat camiasının da destek vermesi gerektiğine değinen Atalay, “2018 yılının Emniyet verilerine göre, 2016 yılında Türkiye genelinde 81 bin 201 uyuşturucu vakası görüldü. 2017 yılında bu rakam yüzde 45 artışla 118 bin 482'ye ulaştı. Aynı zamanda 2017 yılında yakalanan 170 bin şüpheli ile de 2016'ya göre bu alanda da yüzde 48 artış gerçekleşti” dedi.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINA DİKKAT 

Atalay, teknoloji bağımlılığının gençliğin önündeki en önemli engellerden biri haline geldiğine ve özel bir çalışma yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye'de 71 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğunu kaydeden Atalay, “Günlük televizyon kullanımı 4 saat iken akıllı telefon kullanımı ise 3,5 saatten fazla.  Akıllı cihazlara gelen bildirimler 160 defayı geçiyorsa o insan bağımlıdır. Avrupa'da teknoloji bağımlılığı bizden daha kontrollü” diye konuştu.  

SANAL KUMAR YAYGINLAŞIYOR

Türkiye'de yaygınlaşan teknoloji kullanımının kumar oynanma oranlarını da artırdığına değinen Atalay, “2 milyon sanal kumar bağımlısı var. Dünya'daki sanal kumar gelirinin yüzde 2,5'u Türkiye'den sağlanıyor. Dünya'da 5 milyar dolarlık bir pasta var. İsveç'te yer alan sanal kumar şirketleri gelirlerinin yüzde 25'ini Türkiye'den elde ediyorlar” bilgisini verdi.

Devlet Denetleme Kurulu'nun raporunda yer alan bir araştırmayı paylaşan Atalay, “18 yaşının altına olan gençler yoğun bir şekilde şans oyunları oynuyor. Yasal yaş sınırının altında olan bu gençlerin yüzde 28'i sayısal loto, yüzde 25,9'u piyango, yüzde 25,9 iddia, yüzde 19,8 kazıkazan oynadıkları belirlendi” dedi.

Kaynak: Milat


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR