DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Gençler artık rejim bekçisi değil'

Abdurrahim Boynukalın, “Yedek kulübesinden çıkıp sahaya indik. AK Parti bizden rejim bekçiliği değil siyaset üretmemizi istiyor” dedi.

7 Yıl Önce
2015-06-03 12:29:40

Yeni Şafak'ın haberine göre; Türkiye için önemli bir viraj olan 7 Haziran seçimlerine çok kısa bir süre kaldı. Adayların ve partilerin son sürat çalıştığı seçimler öncesi AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdurrahim Boynukalın ile AK Parti gençliğin çalışmalarını konuştuk. Aynı zamanda AK Parti'nin İstanbul Milletvekili Adayı da olan Boynukalın “Yedek kulübesinden çıkıp sahaya indik" diyor. Boynukalın, “İlk Oyum İlk Heyecan" ile sosyal medyada büyük bir ilgili uyandıran AK Parti Gençlik Kolları'nın çalışmalarının arka planını anlattı.

“İlk Oyum İlk Heyecan" reklamları büyük bir ilgi uyandırdı. Televizyonlarda yayınlandıktan sonra özellikle sosyal medyada çok konuşuldu. Gençlere nasıl bir mesaj veriyor bu reklam? 
Gençliği hedef alan kampanyalar başlattık. Birincisi; “İlk Oyum İlk Heyecan." İlk defa oy kullanacaklar için. Bu gençlerin sandığa gitmesiyle ilgili kampanya yürütüyoruz. Anketlere göre geçen dönemde, gençlerin yüzde 60 sandığa gitmemiş. Bunun nedeni gençler temsilinin olmadığını düşünüyor. Yahut canı istemiyor, heyecanlanmıyor. Oy kullanmanın çok da önemli olmadığını düşünüyor. Onları sandığa çağıran şarkı ve klip yaptık. Olumlu geri dönüşler aldık. Bu oran yüksek. İlk defa oy kullananlarda AK Parti ikinci, üçüncü sırada gibi bir efsane var, yalan. Geçen seçimlerde ilk defa sandığa giden seçmene göre AK Parti birinci.

BİR ZİHNİYET KIRILMASI YAŞANIYOR

Aday listeleri açıklandığında AK Parti'de ilk göze çarpan genç adaylar oldu. Listelerde 20'li yaşlarda 5 genç milletvekili adayı olarak gösterildi. Siz de İstanbul'dan adaysınız. Bu neyin adımı?

Evet, ben ve 3 yardımcım aday. Antalya'dan Sena Nur Çelik var. Bizler sadece geleceğe yatırım olarak görülmüyoruz. Bir zihniyet kırılması yaşanıyor. Cumhuriyetin kurucu aklı, gençlerden 'rejim bekçiliği' yapmasını istedi. 'Evin dışında kalın, hiçbir şeye müdahale etmeyin. Kapının dışında olun ama eve saldırı olduğunda kendinizi de siper edin' denildi. 1950 ve 60'larda Adnan Menderes'e karşı ordu-gençlik el ele kampanyalarında 'kullanışlı aptallar'dık. Adnan Menderes'in idam sehpasına giden yolun taşlarını gençlere dizdirdiler. 1980'lerde bizi bir sağdan bir soldan asıp denge kurdular. 28 Şubat'ta linç ettiler.

YEDEK KULÜBESİNDEN SAHAYA GİRDİK

Peki, AK Parti nasıl bir yol çiziyor?

Tam tersini. 'Sizler kutsal rejimin bekçisi ve kullanışlı aptal değilsiniz. Denge unsuru da olmayacaksınız' Aday gösterilmemiz de gösterge. Yedek kulübesinden çıkıp sahaya çıktık. AK Parti bizden siyaset üretmemizi istiyor. 'Geleceğin teminatı değil, bugünün teminatı olan, bugün bir şeyler söylemesi gereken gençlersiniz. Yeni Türkiye'nin mimarı sizler olacaksınız' diyor. 

KÜRESEL DEVRİMCİYİZ

AK Parti'ye kapatılma davası açıldı. Darbe tehditleri ile karşı karşıya kaldı. Bunlar yetmemiş gibi bir de uluslararası operasyonlar yapılmaya çalışıldı. AK Parti bunların hepsiyle baş etti. Bunu nasıl başardı? Gençler bunlardan nasıl bir ders çıkarıyor?

Buradaki muhalifliğimiz sorgulanamaz zaten. Allah'a şükür atlattık hepsini ve tüm bu yaşananlar, 50 yılda elde edilemeyecek bir birikim kattı gençliğe. AK Parti şu anda gençliğe uluslararası bir devrimcilik rotası çiziyor. 'Dünya beşten büyüktür' diyor. Bundan daha büyük devrimcilik yok. Dünyanın bütün baronlarına, en büyük güçlerine karşı çıkan AK Parti gençliği olarak dünyada muhalif tarafı temsil ediyoruz.

 esk1

ESKİ TÜRKİYE'Yİ GAZETE İLE ANLATTIK

Gençler eski günleri bilmiyorlar ve sadece AK Parti sürecine dahiller, bu yüzden de ikna ve ulaşma konusunda sıkıntı yaşadığınız düşünülüyor.

İlk defa oy kullanacaklar AK Parti kurulduğunda 5-6 yaşındalardı. 13 yıldır iktidardayız fakat bu AK Parti'yi tercih etmemeleri için bir sebep değil. 1950'lerde 18 yaşındaki bir genç, 1935'lerde yaşananları bilmiyordu. Sadece ailesinden gelen aktarımlara vakıftı. Şimdi imkanlar sınırsız. 'Eski Türkiye' adıyla bir gazete yaptık. Gençler şunu gördüler; Gerçekten ortada bir saçmalık var. Tam 7 milyon kişiye ulaştı bu gazete. Bize bu yolu da anne ve babalar gösterdi. 'Çocuğumuz eski Türkiye'yi bilmiyor bunu anlatın' diyen anne babalar çıktı karşımıza. Sonra da projeyi geliştirdik. 

AK Parti gençliğinin kurumlaşamama sorunu olduğu görünüyor. 

İktidar partisinin gençlik kolları olmak kolay değil. Bir genç muhalif damara sahiptir. İktidarda ise neye muhalif olacak. 

Çok önemli isimler 3. dönem kuralından dolayı görev almayacaklar. Yedek kulübesinden gelenler ile sahadan çıkanlar arasındaki iletişim nasıl?

Mükemmel. Tecrübelerini aktarıyorlar, cesaret veriyorlar. En önemlisi gençlerle sahaya indiler ve bunu duyura duyura yaptılar. 8 aydan beri aktif siyasetin içindeyim. Partiye geldiğim andan itibaren hiçbir istişare halkasında hiçbir meselede “sen ne bilirsin kardeşim" tarzında bir şey söylenmedi. 

Gençlik 'dik' durdu mu?

Evet. 4 şey söylüyorlar; 'Ahlaksız yapmayın, milletin kul hakkına girmeyin, teşkilatınızdaki altlarınıza kibir göstermeyin, ne olursa olsun dik durun, boyun eğmeyin.' 

Öğüt veriyorlar mı?

Kriz anlarında nasıl tavır aldığımızla alakalıdır. Bütün kriz anlarının tamamında gayet iyi tavır alıyoruz. Gençlik olarak her meselede, ümmeti ilgilendiren konularda iyi bir yerde konumlandık dik durduk. Daha çok sivilleşmeye çalışıyoruz. Gençlerin siyasete katılımında tecrübeli abilerin 'kopyası olmaması' gerekiyor. Bunu Cumhurbaşkanımız da, Başbakanımız da sürekli dile getiriyor.

'REİS' VE 'HOCA'DAN BAŞKA SIFAT KULLANMADIM

Başbakan ile Twitter'da olan diyaloğunuz konuşuldu. Başbakan size yanıt verdi..

Cevap vereceğini düşünmüyordum. Klibimizin duyulması için böyle bir yönteme başvurdum. 'Haydi gel bizimle ol' şarkısı teşkilat için bir ilk ve sürprizdi. Hoca'nın görmesini istiyorduk. Mardin'de canlı yayında reklam arasında izlemiş 'çok beğendiğini' yazdı. Başbakanımız hoca olmaktan genç yetiştirmekten keyif alıyor. Hem Başbakanımız, hem de Genel Başkanımız. Fakat o bizi yetiştirmek üzere kendisini konumlandırmış durumda. 'Benim öğrencilerimsiniz' diyen hali bambaşka samimiyet oluşturuyor. Cumhurbaşkanımız'a da her zaman 'Reis' dedim. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

narin

Ebumusa bana cevap ver

Görüş Bildir Bizimle Paylaş