DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:53:00

İftar vakti

BURSA

19:52

04:43
19:52
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:36

04:29
19:36
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:19

04:13
19:19
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:03

03:55
19:03
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:50

03:53
18:50
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:53:00

İftar vakti

ANKARA

19:36

04:29
SAHUR
19:36
İFTAR

ERZURUM

19:03

03:55
SAHUR
19:03
İFTAR

Genç yazar Ceren Özcan seyehat endüstrisinin geleceğini anlattı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, seyahat kurallarını da yeniden yazdı. Pandemi sürecinde seyahat alışkanlıkları zorunlu olarak değişti. Uzmanlara göre salgın sona erdikten sonra da bu alanda önemli değişiklikler yaşanacak. Seyahat yazarı Ceren Özcan’a “Pandemi sonrasında bizi nasıl bir seyahat endüstrisi bekliyor?” sorusunu yönelttik. İşte yanıtları...

16.12.2020 15:55:49

Çin'in Wuhan kentinde tespit edildikten sonra tüm dünyayı saran ölümcül koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında hiç şüphesiz turizm geliyor. Pandemi sürecinde seyahat alışkanlıkları zorunlu olarak değişti, salgın sonrasında da bu alanda büyük değişiklikler olması bekleniyor. Seyahat ve turizm sektörünün geleceğini, ilk kitabını yayımlamaya hazırlanan seyahat yazarı Ceren Özcan anlattı.

ALIŞKANLIKLARIMIZDA BÜYÜK DEĞİŞİMLER OLACAK

“Devam etmekte olan salgının kısa, orta ve uzun vadeli sonuçlarını yaşayarak göreceğiz. Aşı çalışmaları devam etse de Covid-19 virüsünün yol açtığı hastalığın henüz kesin bir tedavisi yok. Bu nedenle salgının sosyolojik, psikolojik ve ekonomik anlamda yaşanacak etkileri, belirsizliğini korumaya devam ediyor. Seyahat alışkanlıklarımızda büyük değişimlerin yaşanacağı ise çok açık. Kesin tahminler yapamasak da bazı öngörülerde bulunabiliriz” diyen Ceren Özcan, tahminlerini şöyle sıraladı:

YENİ TREND DOĞAYLA İÇ İÇE TATİL

* Uzun bir süre seyahat edemeyen tatilciler ve gezginler, seyahat tercihleri hakkında artık çok daha fazla düşünecekler. Eskisinden daha fazla araştıracak ve planlamaya daha çok zaman ayıracaklar.

* Doğa, kültür ve wellness turizmine talep artacak. İnsanlar bir süre daha kalabalık yerlerden uzak durup doğayla iç içe olan yerleri tercih edecek.

AYNI YOLCULUKTA FARKLI DENEYİMLER

* “Gitmişken...” diye başlayan seyahat planlamaları artacak. İnsanlar aynı yolculukta farklı deneyimler yaşayarak seyahatten elde edecekleri hazzı artırmaya çalışacaklar.

* Festivaller, özel günler, kutlamalar, kültürel etkinlikler önem kazanacak.

* Butik otellere, bungalovlara, karavan/tekne/yat seyahatlerine, glamping'e, iyi hizmet veren küçük otellere, rezidans ve kiralık evlere olan talep artmaya devam edecek.

YERLİ TURİST ÖNEM KAZANACAK

* Lüks seyahat tutkunları için tasarlanmış otellerin sayısı artacak.

* Yurtiçi turizm, dünya genelinde önem kazanmaya devam edecek. Ülkeler yerli turiste eskisinden çok daha iyi hizmet verebilmek için rekabet edecek.

* E-ticaret siteleri içerisinde seyahat firmalarının da payı artmaya devam edecek. Acenteler, trende uyum sağlamak adına yaratıcı ve rekabetçi yenilikler sunacak.

HİJYEN HEP ÖN PLANDA OLACAK

* Hijyen kontrolü, sağlık denetimleri ve temizlikle ilgili her türlü konu, uzun yıllar turizm sektörünün gündeminde kalmaya devam edecek.

* Tüketmeden keşfeden, yolculuğun değerini bilen, gittiği yere uyum sağlayan seyahat severlerin sayısı çoğalacak. Dedi

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş