'Genç mucite' cumhuriyet altını

Mersin'de ayakkabı üzerine yerleştirdiği sistemle yürürken 9 voltluk elektrik üretmeyi başaran ortaokul öğrencisine ödül verildi.

27.05.2015 14:13:40

AA'nın haberine göre, Mersin'in Erdemli ilçesinde ayakkabı üzerine monte ettiği sistemle yürürken elektrik üretmeyi başaran ortaokul öğrencisi Furkan Faruk Aslan, Erdemli Kaymakamı Osman Taştan tarafından altınla ödüllendirdi.

Akdeniz Ortaokulu öğrencisi Aslan, makamında ziyaret ettiği Taştan'a "adım adım enerji" çalışması hakkında bilgi vererek, botun altına yerleştirdiği mıknatıslı dinamo ile her adım atıldığında 9 voltluk elektrik üretimi yapıldığını söyledi.

Üretilen enerjinin bota yerleştirilen aküde saklandığını aktaran Aslan, 200 metre yüründüğünde akünün dolduğunu ve bu sayede ayakkabıdan telefon şarjı yapılabildiğini sözlerine ekledi.

Kaymakam Taştan ise "genç mucit" olarak adlandırdığı Aslan'ın büyük başarıya imza attığını belirterek, şöyle devam etti:

"Çocuklarımızın bilgi ve yeteneğini ortaya çıkarmada bizlerin de yapması gereken ne varsa imkanlar dahilinde hazırız. Furkan, çok çalışkan ve bu tür işlere ilgisi olan bir çocuğumuz. Kendisini tebrik ediyorum. İnşallah ilerleyen zamanlarda Furkan'ın bu buluşu tüm insanlığın hizmetine sunulur."

Konuşmanın ardından Taştan, Aslan'ı cumhuriyet altınıyla ödüllendirdi. 

Aslan'a ziyaretinde Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, okul müdürü Uğur Türkmen, teknoloji ve tasarım öğretmeni Nazan Ayar ile Aslan'ın anne ve babası da eşlik etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

enes

Eee yeni mi anladın demirtaş. Şimdi kara kara düşünürsün.