DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Genç girişimciden okyanusları temizleyecek müthiş proje

22 yaşındaki Hollandalı girişimci, okyanusları plastik atıklardan temizlemeye yönelik çok önemli bir proje geliştirdi.

6 Yıl Önce
2016-09-06 19:02:37

Boyan Slat ismindeki genç girişimci, gerekli olan 150 milyon Euro'yu sağlayabildiği taktirde okyanusların plastiklerden temizlenmesini sağlayacak çok önemli bir projeyi hizmete geçirmeyi hedefliyor.

150 MİLYON EURO'YA İHTİYACI VAR

The Ocean Cleanup adında bir vakıf oluşturarak yardım kampanyası başlatan Slat, projesine destek bulmak amacıyla ülkesindeki Stavanger kentinde düzenlenen Petrol Fuarı'na katılan petrol şirketlerinden yoğun ilgi gördü.

Slat'ın öngörüsüne göre bu proje, dünya okyanuslarının yüzeyinde bulunan tüm plastik atıkları birkaç yıl içerisinde temizleyebilir. 100 kilometre uzunluğunda bir bariyerle denizlerin yüzeylerindeki tüm plastik atıklarını deniz akıntısı sayesinde toplamayı hedefleyen Slat, araştırmacıların belirttiğine göre deniz yüzeylerinin üst kısmında bulunan birkaç milyon tonluk plastik atığı bu şekilde temizleyecek. Slat'ın kurduğu vakfın yayınladığı son rapora göre okyanusta yüzen 1 kilogram plastiğin temizlenme maliyeti 4 euro 54 cent.

The Ocean Cleanup isminde bu vakıf, çoğunluğu araştırmacı ve mühendisten oluşan 100 kişilik gönüllü bir ekip tarafından oluşturulmuş. 22 yaşındaki Boyan Blat, Intel Eye 50 tarafından 2013 yılında dünyanın en çok gelecek vaat eden 20 girişimcisinden biri olarak tanımlanmıştı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş