DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Geleneksel sporları yaşatmaya çalışıyorlar

Geleneksel sporları yaşatmaya çalışıyorlar

16.06.2015 10:49:44
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, 19 yıldır kızaktan güreşe, ciritten okçuluğa kadar pek çok geleneksel spor dalını gelecek nesillere aktarmak için festival ve müsabakalar düzenliyor.

Federasyonu asbaşkanı Günal Genç, "Danişment Gazi Atlı Oyunları Festivali"ne katılmak üzere geldiği Tokat'ta, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Federasyonun 1996 yılında kurulduğunu hatırlatan Genç, "Federasyonumuz eski tarihi sporlarımızı yaşatmak için kuruldu. Bizde 10 dal var. Geleneksel kızaktan güreşe, ciritten atlı okçuluğa, yer okçuluğuna kadar hepsi bize bağlı. Bu sporları yaşatmak için mücadele veriyoruz" dedi.

Tokat'ta ilk kez böyle bir müsabakanın yapıldığına dikkati çeken Günal Genç, "Festival boyunca halkımıza güzel müsabakalar seyrettirdik. Tarihimizi ve kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Geçmişi gelecekle bütünleştiriyoruz. Gençlerimize, atalarımız ne tür sporlarla mücadele ettiklerini göstermeye çabalıyoruz. Amacımız bu" diye konuştu.

Türkiye'nin birçok yerinde festivaller düzenlendiklerini vurgulayan Genç, "En son Kahramanmaraş'ta müsabakalar yaptık. 10 dalımızda 5 bin lisanslı sporcumuz var. 19 yıldır festival ve müsabakalar yapıyoruz. Amacımız geçmişi yaşatmak. Nasıl savaşçı millet olduğumuzu göstermek ve bugünkü gençlere anlatmak" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da okçuluğa ilgi duyduğunu belirten Genç, "Bilal Bey, yer okçuluğunda katkı veriyorlar. Kendisine çok teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Şahin SAMAT

Sayın Kılıçdaroğlu, ne pahasına olursa olsun illa da 'ben Başbakan olmalıyım' diyen bir siyasetçinin zavallılığını ortaya koymuş. Hiç heveslenme bu halk senin riyakar siyaset anlayışını net bir şekilde öğrendi. Sen o kıt aklınla HDP'ye partnin verdiği desteği unutturacağını mı zannediyorsun. DHKP-C ve TGB militanlarına verdiğin destekle, ESED rejimini korumaya çalıştığını ve binlerce masumun katline ortak olduğunu bilmediğimizi mi zannediyorsun. HABERİN OLSUN, SAYIN ERDOĞAN BİZİM GÖNÜLLERİMİZİ YENİDEN KAZANMIŞ VE BU ÜLKENİN EKMEĞİNİ YEYİP DE İHANET EDENLERİ ÇOK NET BİZE GÖSTERMİŞTİR.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş