DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gazze’yi bekleyen tehlike

Diriliş Postası'nın yazarı İsmail Yaşa, köşe yazısında İran'ın Hamas ve İslami Cihad'a kestiği yardımlarının sebebini açıkladı. Yaşa'nın Tahran'daki kaynaktan elde edindiği bilgiler Gazze'yi bekleyen büyük tehlike niteliğinde.

27.05.2015 12:38:47

İşte Yaşa'nın köşe yazası;

İslam dünyasını derinden yaralayan en büyük tehlikelerden biri mezhepçilik fitnesi ve bu fitnenin bölgede nelere yol açtığı herkesin malumu.

Bu nedenle, başta Şeyh Yusuf El Karadavi olmak üzere birçok İslam alimi İran'ı tamamı Sünni olan Filistin'de ve özellikle de Gazze Şeridi'nde “Şiileştirme” faaliyetlerinde bulunmama konusunda defalarca uyardı.

Çünkü başında işgal, iç bölünmüşlük ve abluka gibi haddinden fazla sıkıntı varken Gazze'nin en son ihtiyaç duyacağı şey mezhep fitnesi.
Fakat İran, tüm uyarılara rağmen Filistin'de “Hizbullah” benzeri siyasi ve akaidi olarak tümüyle kendine bağlı bir grup kurma çabalarından bir türlü vazgeçmiyor.

Geçenlerde Tahran'ın Filistinli gruplarla ve özellikle de İslami Cihad ile ilişkilerini çok iyi bilen bir kaynakla görüştüm.

Gazze'yi bekleyen büyük bir tehlikeden bahsetti.

İran'ın geçmişte İslami Cihad'ı bölme girişimleri olduğunu fakat bu girişimlerin hepsinin başarısız olduğunu anlattı.

Son girişiminin Hişam Salim isimli bir Filistinli eliyle gerçekleştiğini, komplonun farkına varan İslami Cihad liderlerinin söz konusu kişiyi hareketten kovduğunu söyledi.

Suriye halkının özgürlük talebiyle Beşşar El Esed rejimine başkaldırmasının ardından İran, Hamas ve İslami Cihad hareketlerinden Şam rejimine destek olmalarını istemiş ve bu isteği kabul görmeyince de her iki harekete yaptığı yardımları kesmişti.

İran'ı kısa sürede birkaç kez ziyaret eden Ramazan Şellah'ın son ziyaretinde Tahran'dan öfkeyle ayrıldığını öğrendim.

Konuştuğum güvenilir kaynak, yardımların kesilmesinin ardında yatan bir başka nedene daha dikkat çekti.

Fetih Hareketi Merkez Kurulu üyesi Abbas Zeki, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın özel temsilcisi olarak Ekim 2013'te Şam'ı ziyaret etmiş ve Beşşar El Esed ile görüşmüştü.

Kaynağım, görüşmede İran Büyükelçisi'nin de bulunduğunu ve o gün bir anlaşma yapıldığını söyledi.

Anlaşmanın içeriği özetle şu:

İran, Hamas ve İslami Cihad hareketlerine yaptığı yardımları kesecek.

Buna karşılık Filistin Yönetimi Beşşar El Esed'in yanında duracak ve Yermük gibi Filistin kamplarında yaşananlar karşısında sessiz kalacak.

Anlaşma hayata geçirildi ve ayrıca İran medyasında Abbas'ı hedef alan, Filistin Yönetimi medyasında da İran'ı hedef alan yayınlara son verildi.

Gazze'yi bekleyen tehlikeye gelince…

Son günlerde Gazze Şeridi'nde “Hareketu's Sabirin” (Sabredenler Hareketi) adıyla “Hizbullah”ı taklit eden yeni bir grup ortaya çıktı.
Kaynağım, İran'ın her yıl İslami Cihad'a gönderdiği parayı bu yıl “Şiileştirilen Filistinliler”den oluşan söz konusu harekete gönderdiğini söyledi.

Yardımların kesilmesi nedeniyle İslami Cihad'a bağlı derneklerin daha önce düzenli olarak yardım yaptığı yetimlere ve şehit ailelerine beş aydır yardım yapamadığını bildirdi.

Bu ailelerden bir kısımının yeni kurulan hareket tarafından para karşılığı Şiileştirilmesinden endişe ettiğini, şu an Gazze Şeridi'nde yaklaşık 300 ila 400 arasında Şiileştirilen kişi olduğunu ve bu sayının artabileceğini dile getirdi.

İslami Cihad liderleri Suriye'den ayrıldıktan sonra Kahire'ye sığınmışlardı.

Şellah ve arkadaşları darbenin ardından Mısır'dan ayrılmak ve Beyrut'a gitmek zorunda kaldılar.

Lübnan'da olmak demek, Hizbullah'ın elinin altında olmak demek.

Hem kendileri ve hem de Lübnan'daki Filistinli mülteciler için duydukları endişe nedeniyle İran'ın Gazze Şeridi'nde çevirmeye çalıştığı dolaplar ve ekmek istediği fitne tohumları hakkında açıkça konuşamıyorlar.

Yardımların kesilmesi nedeniyle İslami Cihad'a bağlı hayır kurumlarının aylardır ödeme yapamadığı yetimlere ve şehit ailelerine bir şekilde sahip çıkılmalı.

Bunun mutlaka İslami Cihad aracılığıyla yapılması gerekmiyor.

Yeter ki o fakir aileler “İran parası”na muhtaç bırakılmasın.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

elmas

1963’teki Arap Kemeri projesi çerçevesinde Tel Ebyad’dan çok daha ağır şekilde Kürtler aleyhine demografik müdahaleye maruz kaldı hangi İslamcı türkçü aydın bunu gündeme getiriyor. hani vicdanunuz.

Selam

İranın ne mal olduğu katil kan içici esede desteğinden anlaşılıyor,nusayri köpeği mazlumları varil bombalarıyla katlederken iran bu vahşiye her türlü yardımı yapıyor.Ümmet birliğinin önündeki en büyük engel iranın şiilik amaçlarıdır.Sünni olmasın da ne oluyorsa olsun hesabı var bunlarda,izleyin onlara yakın türkçe yayın yapan kanalı,vatanı için özgürlüğü için mücadele edenlere terörist diyor,lübnan hizbuşşeytanı da piyonları.Bunların hesabı kendilerini vuracaktır.

muhammet tezcan

sünni müslüman dünyasının en büyük düşmanı ne israildir ne de amerika.emperyalist irandır.afganistan da ırakta iranın yardımıyla amerika tarafından işgal edilmiştir.şu anda suriyede de yemende de yine iran sayesinde kan gövdeyi götürmektedir.kısacası islam dünyasının en büyük fitnesi amerika israil gavuru değil gizli fitneci-takiyyeci-yalancı zalim İRANdır.Lütfen bu kadar olan şeyden sonra hala gerçekleri gör(e)meyecek kadar saf olmayalım!!!

vahdet

mehmet bey zaten senin bahsettigin camaetlere seslenen gazzeliler hiç bi yardım alamayınca ve hatta onları vuran yahudilere destek çıkınca tek onları sahiplenen onların derdiyle dertlenen iran ve lübnan hizbullahına yanaştılar iyi araştır ondan sonra oradan yorumlarını yaz

Recai

kaynağım kaynağım kim bu kaynağın efendi, bir izah etseyid de bilseydik. Bu arada Ortadoğuyu analiz etme iddiasında olan yazar İslami Cihad'ın Suriye ile ilgili demeçlerini okumamışa benziyor. Ramazan Şallah, daha geçen yaz açıktan Suriye, Filistin davasına kucak açtığı için hedef aınmıştır' sözlerini sarf etti.

Gani Yavuz

ABD isterse ,ışidi 5 günde ağır bombardımanla yok ederdi.ABD isterse, ışid petrol kuyularını 3 günde vurur, gelirini keserdi.Sahiden bu ışid petrolünü bidonla mi ihraç ediyor, yoksa yakında hangi limandan gemiye, tankere mi yüklüyor !!?? hangisi acaba?? :)ABD ,ışidi yarattı ve besliyor, onunla harita değiştirecek.Bir grup saf yada ajan da bunları destekliyor. nusra teröristine tapıyor.Sıra kendisine de gelecek bilmiyor :)

Ali Yurteri

Bu yorumcu yani Mehmet yılmaz; tam ışid-suudi Arabistan ve el-kaide 'yılmaz' savunucusu adeta !tamam sünni olabilirsin, saygı duyarız, zira Müslümansın. ama İsrail görevlisi gibi Müslümanı Müslümana kırdırtma projelerine alet olma!sonuçta şii-sünni-alevi Müslümandır, bunu kabullenmelisin.İsrail ve batı için ve suudi ,batı uşağı için yeter ki Müslüman ölsün. bu şahane bir iş. mezhep savaşı.bari görevli değilsen bu işi kışkırtma, uyan,taraf tutma ,yapıcı ol dostum. ölen sonuçta müslümandıır.saf olma.

farid

Bu yazarın mezhebi varda,dini imanı varmı?

mehmet yılmaz

iran suriyeyi böldüğü gibi, ırağı böldüğü gibi, yemeni böldüğü gibi, gazzeyi ve filistinide böler, iran oraya ancak şiilik ihraç eder. verdiği yardımlarda ancak, kendine taraftar toplayıp, şiilik dinini yaymak içindir. ama asıl suçlu suud ve benzeri arap devletleri ile kendine islamcı denen cemaatlardır ki, filistini irana mahkum ve mecbur bırakmışlardır. iranda denizden kaçarken iran gibi bir yılana sarılmıştır. maalesef sünni islam dünyası filistin davasını her türlü maddi destekten yalnız bırakmıştır.

mehmet yılmaz

siz iranı gerçekten yardım sever ve müslüman mı sandınız. iranın tek amacı şiilik dininin yayılmasını sağlamak ve şiilik dinine hizmet etmektir. iran hem şii dinine çalışırken diğer taraftan da sünni müslüman alemini katlederek kendi yayılmacılığını artırdıkça artırıyor. bu tabikide iranın en büyük amacıdır. iran bu yüzden asla muvaffak olamıycaktır. hamasın ve diğer filistinli islami gurupların iranla aralarına mesafe koymaları gerekir. gazzeye ve filistine yardımlar dışardaki islami cemaatler tarafından yapılmalıdır. irana olan muhtaçlığın ortadan kaldırılması gerekir

Görüş Bildir Bizimle Paylaş