DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Gazze Türkler'i unutmayacak'

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 5'inci yılı nedeniyle Gazze'de gösteri düzenlendi.

7 Yıl Önce
2015-05-31 18:43:05

İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 5'inci yılı dolayısıyla Gazze açıklarında teknelerle gösteri düzenlendi. Gösteri Gazze'deki Ablukayla Mücadele Halk Komitesi tarafından organize edildi. Gösteriye katılanlar ellerinde Türk bayrakları, İsrail ordusunun Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıyı kınayan ifadelerin yazılı olduğu pankartlarla olayda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı.

Ablukayla Mücadele Halk Komitesi Sözcüsü Ali en-Nezli, "İsrail'in Gazze ablukasını kırmak için canlarını feda eden Mavi Marmara şehitlerini saygı ve hürmetle anıyoruz. Gazze, Filistin meselesini savunmak ve ablukayı kaldırmak için Türklerin yaptıklarını unutmayacak" dedi.

İsrail ordusunun, Gazze ablukasını kırmak için yola çıkan 500'den fazla kişiyi taşıyan Mavi Marmara gemisine, uluslararası sularda 31 Mayıs 2010'da düzenlediği saldırıda 9 Türk öldürüldü, 56 kişi yaralandı. Ağır yaralanan Süleyman Uğur Söylemez de saldırıdan 4 yıl sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye'nin üç talebi
Türkiye'nin Mavi Marmara saldırısının ardından İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için üç koşulun yerine getirilmesini istiyor. Bu şartlar İsrail'in özür dilemesi, tazminat ödemesi ve Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılması. İsrail, ABD'nin de baskısı ile Mart 2013'de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak özür diledi. Bu süreçten sonra iki ülke arasında bir anlaşmaya varmak için görüşmeler yapıldı. Ancak tazminat konusunda anlaşmaya varılamadığı gibi İsrail Gazze'ye ablukanın da kalkmasına yanaşmadı.

Hukuki süreç
10 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara saldırısının ardından İsrail'e birçok koldan davalar açıldı. Mavi Marmara mağdurları bireysel olarak yaşadıkları şehirlerde İsrail'e tazminat davaları açtılar. Üç yıldır süren bu davalardan biri Mayıs 2015 yılında sonuçlandı. Mağdurlardan Yücel Velioğlu'nun açtığı davada Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi İsrail'i maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Türkiye'deki bir diğer dava ise hâlihazırda İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde devam eden ceza davası. İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ise firari sanık olarak yargılanıyor.

Mavi Marmara mağdurları aynı zamanda davayı uluslararası mahkemelere de taşıdı. Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru önce kabul edilmedi. Ancak avukatların itirazı üzerine mahkeme mağdurların tekrar dinlenmesine karar verdi.

 

gazze_eylem_bayrak

gazze_mavi_marmara_eylem

gazze_mavi_marmara_fotograf

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

musti

kutsal türbelermiş,kim onları kutsal ilan etmiş,müşrik olduklarını itiraf etmiş

Görüş Bildir Bizimle Paylaş