SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

Gazze'de UNRWA protestosu

Gazze'de UNRWA protestosu
12.7.2018 16:08:17

Gazze'deki Filistinli mülteciler ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) çalışanları, UNRWA'nın mültecilere sunduğu temel hizmetlere dokunmaması ve çalışanların haklarını koruması talebiyle gösteri düzenledi.

UNRWA Çalışanları Birliği tarafından UNRWA'nın Gazze'deki binası önünde düzenlenen gösteriye katılanlar, "Boş kadroların doldurulması lütuf değil bir haktır" ve "Dönüş hakkı kutsal bir haktır" gibi sloganlarının yazıldığı pankartlar taşıdı.

UNRWA Çalışanları Birliği Başkanı Amal el-Batş, gösteri sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNRWA'ya bazı çalışanlarını işten çıkarma kararını reddettiklerini belirtmek için Filistin toplumunun tüm kesimleriyle birlikte burada gösteri düzenlediklerini söyledi.

Batş, UNRWA'nın takip etmek istediği çalışan azaltma politikasının mevcut mali krizini çözmeyeceğini vurguladı.

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krahenbühl'ün çalışanları koruma ve mültecilere sağlanan hizmetleri sürdürme sözü verdiğini hatırlatan Batş, verilen sözlerin yerine getirilmesini ve özellikle Acil Durum Programı'na kayıtlı çalışanlar başta olmak üzere çalışanların işten çıkarılmamasını istedi.

Krahenbühl'e çalışanların işten çıkarılmayacakları konusunda bir mektup göndermesi çağrısında bulunan Batş, UNRWA'nın rolünün, gerek çalışanları işe alma, gerek yardım ve imar konusunda mültecilerin sorunlarını büyütmek değil çözmek olması gerektiğinin altını çizdi.

Sponsorlu

UNRWA'dan daha önce yapılan yazılı açıklamada, UNRWA'nın geçen ay Acil Durum Programı'nı iptal ettiği belirtilmişti. Bu da 1,3 milyon Filistinli mülteciye sunulan gıda yardımına yönelik büyük tehlikeye neden oldu.

UNRWA Çalışanları Birliği'ne göre UNRWA, 4 ayı aşkın bir süreden beri onlarca mühendisin geçici çalışma sözleşmesini durdurdu.

UNRWA Çalışanları Birliği, ay başında yaptığı yazılı açıklamada, ajans yönetiminin yüzlerce çalışanına, kalıcı iş sözleşmelerinin sonlandırıldığı ve geçici sözleşmeye dönüştürüldüğü yönünde mailler gönderdiğini bildirmişti.

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, finansman krizi yaşayan UNRWA'nın Gazze'deki bazı operasyonlarını ağustos ayından itibaren askıya alacağını açıklamıştı.

UNRWA, ABD'nin kendisine yaptığı 365 milyon dolarlık yardımın 300 milyon dolarını dondurması nedeniyle ciddi mali kriz yaşıyor.

Birleşmiş Milletler, UNRWA'nın 217 milyon dolara ihtiyacının olduğunu belirterek, bu yardımın sağlanmaması durumunda gıda ve ilaç yardımlarını da içeren programını ciddi bir şekilde azaltmak zorunda kalabileceği uyarısında bulunuyor.

UNRWA'nın yardımları Filistinli mülteciler için büyük önem taşıyor.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR