DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gazze'de 'UNRWA' protestosu

Filistinliler, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın Gazze'ye yönelik yardımları azaltmasını protesto etti.

14.06.2015 15:37:00

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) Gazze'deki merkezi önünde toplanan Filistinliler, kendilerine yapılan yardımların azaltılmasına tepki göstererek, Hamas ve Fetih gibi önde gelen Filistinli grupları bünyesinde barındıran Ulusal İslami Güçler Komitesi'ni göreve çağırdı. 

Eyleme katılan Hamas Resmi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "UNRWA'nın Filistinli mültecilere yaptığı yardımları kısıtlama siyasetine karşı olduğumuz için buradayız. Yardımların azaltılması, işsizlik ve fakirliğin artmasına sebep olacaktır" dedi. Ebu Zuhri, söz konusu kısıtlamaların sağlık ve eğitim sektörünü de büyük ölçüde sekteye uğratacağını kaydetti.  

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) yöneticilerinden Talal Ebu Zarife de UNRWA'nın kısıtlama kararından geri dönmesi çağrısında bulunarak, "Yardımların azaltılması, Filistinlilerin yaşadığı Nekbe'nin şahidi olarak görülen bu kurumdan kurtulmayı hedefleyen siyasi bir karardır" ifadesini kullandı.

UNRWA'nın, faaliyet gösterdiği Gazze, Batı Şeria, Lübnan, Suriye ve Ürdün'de mültecilere istihdam temini konsundaki faaliyetlerini askıya aldığına dair yerel basında haberler yer almıştı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Muhammed Şiraze

Doğru değil, Türkiye'de asagisi asayişi temin için gerekirse canımızı vereceğiz ve sizleri de o cani zihniyetinizden kurtarıp milletimize kazandıracağız, demek daha münasip düşer.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan