DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Galatasaray'da mali kriz önlenemiyor

Galatasaray'da devam eden mali ekonomik krize birde, geçen yıla göre 58.5 milyon TL artan faturalar eklendi.

19.03.2016 06:12:25

Habertük'te yer alan habere göre: Mali durumunu düzeltmek için istenilen transferleri yapmayan GS yönetimi, hedefi olan tasarrufu da başaramadı. Kulüp yönetimine çıkan fatura, geçen yıla göre 58.5 milyon TL arttı.

Galatasaray Mali Genel Kurulu bugün yapılıyor. Ancak mali kurulda sunulacak tablolara göre, Galatasaray'da kulübün mali yapısına çekidüzen vermek amacıyla göreve gelen yönetim, transferleri yapamadığı gibi geçen yıla göre giderleri ancak 2 milyon lira kısabildi. Kulübün konsolide giderleri 552 milyon liradan 550 milyon TL'ye düştü. Para harcamamak için Alman Mario Gomez'e 8 milyon Euro (yaklaşık 24 milyon TL) vermekten çekinen kulüp yönetimi, finansal tabloyu yönetemeyince sadece faiz ve kur farkı olarak önceki yıla göre 58.5 milyon TL fazla ödemek zorunda kaldı.

Kulübün toplam finansman giderleri 120.6 milyon TL'ye çıkarken, bunun 80 milyon TL'si faiz, 37.5 milyon TL'si ise kur farkından geldi. Önceki yönetimde ücretler ve krediler başta olmak üzere giderlerin büyük çoğunluğu TL'ye döndüğü için sadece 1.9 milyon TL kur farkı gideri oluşmuştu. Kulübün banka borçları da 178 milyon TL artarak 498 milyon TL'den 676 milyon TL'ye fırlayınca faiz giderleri buna paralel olarak 58 milyon TL'den 80 milyon TL'ye yükseldi. Ayrıca, tasarruf yılında sporcu ücretleri hiç de söz verildiği gibi azalmadı, aksine 5.2 milyon TL artarak 289 milyon TL'ye çıktı. Bu artışta da futbolcularla yapılan sözleşmelerin TL yerine Euro bazında yapılmış olması etkili olduğu tahmin ediliyor.

Hem şampiyonluk hem Şampiyonlar Ligi gelirlerinin etkisiyle toplam gelirler de 113 milyon TL artarak 444 milyondan 557 milyon TL'ye çıktı. Artan gelirler kulübün net dönem zararını 188 milyondan 49 milyon TL'ye geriletti. Geçmiş yıllar kar-zararı da göz önüne alındığında Galatasaray'da tabloyu ortaya net koyan borç-alacak farkı 831 milyondan 963 milyon TL'ye yükseldi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş