DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

G.Saray kasasına büyük para

2014 yılının elde edilen gelirlerinde Galatasaray 21 milyon euroluk geliriyle Avrupa'nın en çok kazanan dördüncü takımı oldu.

28.10.2015 22:28:39

UEFA Avrupa Kulüp Futbolu Görünümü başlıklı bir rapor yayınladı. 2014 yılına dair veriler içeren geniş kapsamlı çalışmada, kıta üzerindeki kulüplerin finansal, ekonomik ve transfere dair verileri ortaya konuldu, öne çıkan takımlar belirlendi.

GALATASARAY İLK 20'DE

UEFA gelirlerinde ilk 20'de bir Türk takımı da yer aldı. 2014 yılının elde edilen gelirlerinde bir önceki sezonun Şampiyonlar Ligi şampiyonu Real Madrid, 63 milyon euro ile ilk sırayı aldı. Bayern Münih 53, Juventus ise 52 milyon euro ile üçüncü en çok kazanan oldular. Listede Türkiye'den yer alan tek takım Galatasaray 21 milyon euroluk geliriyle Avrupa'nın en çok kazanan dördüncü takımı oldu.

BİLET GELİRLERİNDE FENER FARKI

Bilet gelirleri bakımından Avrupa'da ilk 20'ye giren tek Türk takımı Fenerbahçe oldu. Sarı-lacivertliler 2014'e ait rakamlarda 27 milyon euro ile 19. sırada yer aldı. Real Madrid'in 121 milyon ile birinci, Arsenal'in 120 milyon ile ikinci olduğu sıralamada, Manchester United 119 milyon euro ile üçüncü durumda yer aldılar. Maç başına ortalama gelir 1.4 milyon euro olarak hesaplandı. Raporda Beşiktaş gibi yeni stadı yapılan kulüplerin gelecek yıllarda bu sıralamayı değiştirebileceğine dikkat çekildi.

CİM-BOM'UN ELİ YANDI

UEFA raporunda 'Maaş düzeyleri' başlıklı bölümde yine ilk 20 kulüp sıralaması verildi. 20. sıradaki Galatasaray, bu kalemde listede Türkiye'den yer alan tek takım oldu. Sarı-kırmızılı ekibin maaş faturası 98 milyon euro olarak gösterildi. İspanyol devi Real 270, İngiliz Manchester United 263 ve Barcelona 248 milyon euro ile en yüksek maaş seviyesindeki ekipler olarak belirlendiler.

TRANSFERDE FENERBAHÇE İMZASI

'Transfer değerleri ve transfer harcamaları' kısmında Fenerbahçe de kendisine yer buldu. Net 26 milyon euro transfer ederi ile 19. basamakta sarı-lacivertliler yer aldı. Manchester City 91 milyon euro, Inter 72 milyon euro ve Paris Saint Germain 85 milyon euro ile ilk üç olarak sıralandılar. 'Transfer gelirleri' kaleminde ise hiçbir Türk takımı ilk 20'ye giremedi. Türkiye ligi transfer harcamalarında 299 milyon euro ile toplam transferin yüzde üçünün gerçekleştiği kıtanın 6. durumdaki ülkesi oldu.

SOSYAL MEDYADA GALATASARAY

'Avrupa kulüplerinin sosyal medya etkinliği' sayfasında ise üç büyükler Galatasaray-Fenerbahçe-Beşiktaş birlikte bulundu. Diğer bölümlerin aksine bu bölümde sadece Avrupa değil, tüm dünyadaki tüm spor kulüpleri araştırmaya dahil edildi. Resmi Facebook ve Twitter sayfalarındaki takipçilere göre Barcelona'nın 84.1 milyon ile dünyanın sosyal medyadaki en aktif spor kulübü olduğu ortaya çıktı. Los Angeles Lakers'ın 10.'lukta bulunduğu listede Galatasaray, 12.4 milyon ile Türkiye birincisi ve dünya 19.'su oldu. 25. basamaktaki Fenerbahçe'yi (9.5 milyon), Beşiktaş 48. sırada izledi (5.5 milyon).

TÜRKİYE'NİN DURUMU

Ülkelerin kulüplerinin katsayılarıyla belirlenen Ülke Puanı sıralamasında Türkiye, 9 yılda 3 basamak tırmandı. 2006'da 15. sırada olan Türkiye 2015'te 12. sıraya geldi. 2013'te çıkılan 10. sıra, bu periyot içinde Türkiye'nin en yüksek basamağa çıktığı sene olarak dikkat çekti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

1 sene once isyerime gelip bicakla 3 yerimden vurdu bel ustu böyle insanlara af cikmasin heleki cocuga istismar uyusturucu asla

Görüş Bildir Bizimle Paylaş