SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Fransız nükleer santralleri hala Fukushima standartlarına uymuyor

Fransız nükleer santralleri hala Fukushima standartlarına uymuyor

Nükleer Güvenlik Kurumu, reaktörlerini 'acil durum' jeneratör setleriyle donatmak için EDF'ye iki yıl daha süre tanıdı.

Fransız nükleer santralleri hala Fukushima standartlarına uymuyor
11.3.2019 15:10:30

Nükleer endüstrisi 11 Mart 2011'deki Fukuşima felaketinden bütün dersleri aldı mı? Yine de Fransa'da, Nükleer Güvenlik Kurumu (ASN) 'nin tesisleri güçlendirmek için operatörlere gönderdiği şartları, sekiz yıl sonrasında ancak kısmen uygulamaya konuldu. 19 Şubat kararıyla nispeten fark edilmeden geçen bir kararla, EDF'ye bütün reaktörlerini "dizel acil durum"la donatması için iki yıl daha kazandırdı. Bunlar, diğer tüm elektrik kaynaklarının kesilmesi durumunda, atomik alanların güç beslemesini sağlamak için tasarlanmış jeneratörlerdir.

Bu sert çekirdeğin prensibi, reaktörlerin çekirdeklerinin erimesine neden olabilecek soğutma kaybını önlemek için güvenlik ve hayati fonksiyonların, özellikle elektrik ve su temini her koşulda sağlanması ve Fukushima'da olduğu gibi, depolama havuzlarına yerleştirilen yakıtların ısıtılması gerekliliğidir.

Bu ekipman, Japonya'daki kazanın ardından yapılan ek güvenlik değerlendirmelerinin ardından Haziran 2012'de ASN'nin tanıtılmasını istediği “sert çekirdeğin” bir parçasıdır. Denetim otoritesi daha sonra tüm Fransız nükleer tesislerinin çalışmaya devam edebileceğini öngörmüştü ancak deprem, sel ve fırtına gibi olaylar karşısında da sağlamlıklarını artırmak için "güvenlik marjlarının önemli ölçüde güçlendirilmesi" gerekliliğine ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: Le monde.fr


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR