DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fransız askerlerin Afrika'da 'çocuk istismarı'

Fransız askerlerin Afrika'da 'çocuk istismarı'

7 Yıl Önce
2015-05-29 13:09:29
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'ne gönderilen bir mektup, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) görev yapan Fransız askerlerin çocuklara cinsel tacizde bulunduğuna ilişkin iddiaları soruşturan insan hakları çalışanlarının işlerini kaybetme endişesi taşıdığını ortaya koydu.

Associated Press ajansının ele geçirdiği, insan hakları çalışanları tarafından kaleme alınan ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyid Raad el Hüseyin'e gönderilen 8 Mayıs tarihli mektupta, taciz iddiaları konusunda Fransız yetkililere bilgi veren meslektaşları Anders Kompass'ın görevden uzaklaştırılması kararına duyulan öfke dile getiriliyor.

Mektupta, Kompass'ın görevden uzaklaştırılması kararı eleştirilirken, "Ciddi insan hakları ihlalleriyle karşı karşıyayken bir insan hakları çalışanının rolü ne olmadır? İşimizi cezalandırma ya da misilleme korkusu olmadan yapabilecek miyiz?" ifadesi kullanıldı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, ay başında Anders Kompass'ın, Fransız barış gücü askerlerinin Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çocukları taciz ettiği iddialarına ilişkin belgeleri sızdırma nedeniyle görevinden uzaklaştırıldığını açıklamıştı. Anders Kompass'ın sızdırdığı belgelerde, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Fransız barış gücü askerlerinin, çocukları yiyecekle kandırarak taciz ettiğine ilişkin bilgiler yer alıyordu.

Yine BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a gönderilen 23 Mayıs tarihli bir mektupta da, Kompass'ın altında çalışan bir kadın, yürütülen iç soruşturmada insan hakları görevlisi lehine ifade vermeden bir gün önce işten çıkarılmasına duyduğu tepkiyi dile getirmişti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin Afrika biriminde yöneticilik yapan Miranda Brown, mektupta 21 Mayıs'ta işten atılmasının, "misillemenin tüm özelliklerini taşıdığını" savunmuştu.

Brown ve Ban'ın sözcüsü konuyla ilgili açıklama yapmazken, konuyla ilgili olarak yürütülen soruşturma nedeniyle Kompass da basına konuşamıyor.

Paris Savcılığı, "çocuklara cinsel tacizle" suçlanan Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görevli bazı Fransız askerleri hakkında adli soruşturmanın başlatıldığı duyurmuştu. Fransa Adalet Bakanlığı da bundan önce Paris Savcılığının konuyla ilgili ön soruşturmayı 31 Temmuz 2014'te başlattığını bildirmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin ise Fransa'yı Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Fransız barış gücü askerlerinin çocukları taciz ettiği iddialarına ilişkin soruşturmayı geciktirmekle suçlamış ve bu iddiaların "mide bulandırdığını" açıklamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş