DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:58:00

İftar vakti

BURSA

19:56

04:36
19:56
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:40

04:22
19:40
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:24

04:06
19:24
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:07

03:48
19:07
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:53

03:46
18:53
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:58:00

İftar vakti

ANKARA

19:40

04:22
SAHUR
19:40
İFTAR

ERZURUM

19:07

03:48
SAHUR
19:07
İFTAR

Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi güvenlik nedeniyle çalışmalarını yurt dışında sürdürecek

26.10.2020 18:31:01
Fransa'da çalışmalar yapan Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF), Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin Müslümanlar'a yönelik tutumu nedeniyle ülkede güvende olmadıklarını ve çalışmalarını bundan sonra yurt dışında sürdüreceklerini bildirdi.

CCIF'ten yapılan yazılı açıklamada, ülkede son bir haftadır dernek hakkında kesintisiz şekilde iftiraların atıldığı ve çok sayıda hakarete maruz kalındığı belirtildi.

Buna karşılık hükümetin hiçbir tepkide bulunmadığı vurgulanan açıklamada, derneğin Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde 16 Ekim'de bir öğretmenin başı kesilerek öldürüldüğü olayda hiçbir sorumluluğu bulunmadığı halde İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tarafından bu yönde suçlamaların yönetilmesine tepki gösterildi.

Açıklamada, "Fransa'da hiçbir ırkçılık karşıtı dernek bu tür muameleye maruz kalmadı. Bize yöneltilen suçlamalar maalesef Fransa'da Müslümanlar'ın çoğunun maruz kaldıklarının bir örneği. (Bir saldırı sonrası) Sessiz kalıyorsanız dayanışma göstermemekle ve söz aldığınızda takiyye yapmakla suçlanıyorsunuz." ifadeleri kullanıldı.

Ülkede "bir intikam söylemi geliştirmek ve yapılanları haklı kılmak için" Müslümanlar'ın terörü yeteri kadar kınamamakla suçlandığının vurgulandığı açıklamada, terör ve radikalleşmeyle mücadele adı altında İslamofobinin zamanla normalleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, hükümetin derneğin kapatılacağına yönelik açıklamasına ilişkin, "Bu açıklama Fransa'da yaşayan Müslümanlar'a korkunç mesaj iletiyor. Haklarınızı savunmaya ihtiyacınız yok. Özgürlüklerinize saygı duyulması için yasaları savunarak size yardımcı olmaya çalışan dernek artık hedefte." denildi.

Hükümetin derneğin kapatılacağına yönelik açıklamasının ardından çok sayıda dayanışma mesajı aldıkları ifade edilen açıklamada, Fransa'da güvende olmadıkları, çalışmaların bunda sonra yurt dışında sürdüreceği belirtildi.

CCIF, geçen hafta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin Müslümanlar'a yönelik tutumu nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine başvurduğunu duyurmuştu.

Arap dünyasında Macron'un İslam karşıtı açıklamalarına karşı tepkiler sürerken, Fransız ürünlerine yönelik boykot çağrıları da yükseliyor.

- Macron Müslümanlar'ı hedef göstermişti

Fransa'da Macron yönetiminin son dönemde Müslümanlar'ı ve İslami kuruluşları hedef almasıyla ülkenin çeşitli şehirlerinde İslam karşıtı uygulamalara başlandı.

Ülkenin Montpellier ve Toulouse kentlerinde, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde geçen hafta, başı kesilerek öldürülen öğretmeni "anmak için" resmi binaların duvarlarına Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yansıtılmıştı.

Macron açıklamasında, Hazreti Muhammed'e yönelik karikatürleri yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

Ülkedeki Müslüman dernek ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik baskılar ve baskınlar da arttı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 19 Ekim'de yaptığı açıklamada, Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF) ile Barakacity dahil birçok dernek ve sivil toplum kuruluşu ile bir caminin kapatılacağını duyurmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş