SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
Fransa İranlı mühendis Celal Ruhullahnejad'ı ABD’ye iade edebilir

Fransa İranlı mühendis Celal Ruhullahnejad'ı ABD’ye iade edebilir

Bir İran firması adına yasa dışı yollardan Devrim Muhafızlarına Amerikan teknolojisi ithal etme girişiminde bulunan ve Fransa’da gözaltına alınan İranlı mühendisin ABD’ye iade edilmesi gündemde.

Fransa İranlı mühendis Celal Ruhullahnejad'ı ABD’ye iade edebilir
24.5.2019 09:43:18

Tahran'dan Moskova aktarmalı Fransa'ya uçan ve 2 Şubat'ta Nice Havaalanı'nda gözaltına alınan, 41 yaşındaki İranlı mühendis Celal Ruhullahnejad'ın kefalet talebi, Aix-en-Provence mahkemesi tarafından reddedildi. Amerika'nın Sesi'nin haberine göre mühendisin ABD'ye iadesi gündemde.

ABD NEYLE SUÇLUYOR?

ABD, Ruhullahnejad'ı ABD'den endüstriyel mikrodalga sistemlerini askeri amaçlarla kullanmak üzere İran'a ithal etmeye çalıştığını iddia ediyor.

ABD'li müfettişler, mühendisin İran Devrim Muhafızları'yla bağlantılı bir şirket adına hareket ettiğini savunuyor. İranlı mühendisin avukatıysa, ABD'nin çıkardığı tutuklama kararının tamamen siyasi olduğunu ve müvekkilinin iadesini reddetmeyi sürdüreceğini söyledi.

Ruhullahnejad, İran rejiminde merkezi bir rol oynayan Devrim Muhafızları'na bağlı Rayan Ruşd Afzar Derneği için çalışıyor. Dernek, iki hafta önce ABD'de terör grubu listesine alınmıştı.

ABD yargı sistemine göre İranlı mühendis, Haziran 2016 ile Nisan 2018 arasında işlediği suçlar nedeniyle 60 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Ruhullahnejad ise savunmasında söz konusu faaliyetlerle herhangi bir ilgisinin olmadığını savundu.

Ruhullahnejad, uzun yıllar İran Havacılık ve Uzay Sanayi Örgütü için bilimsel araştırmalar yaptığını ifade etti. ABD ise balistik füzelerin gelişimi ile ilgili araştırmalar yaptığını belirtiyor.

BAŞBAKANIN ONAYI GEREKİYOR

Celal Ruhullahnejad'ın ABD'ye iadesi için Fransa Başbakanı'nın onayı gerekiyor.

ABD-İRAN GERİLİMİ

ABD, 2015'in Mayıs ayında imzalanan Tahran'ın nükleer programıyla ilgili anlaşmadan çekildikten sonra İran'da birçok sektörü hedef alan yaptırımları yeniden uygulamaya sokmuştu.

 

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR