DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9336 ₺

EURO

17,0323 ₺

ALTIN

949,65 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy: Avrupa ikiyüzlü davrandı, Türkler ise cesur ve dürüst

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 2 Mart'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı video konferans görüşmesinin ardından France 5 kanalına konuştu. Macron ve Sarkozy'nin de katıldığı 'C dans l'Air' adlı program tarafından hazırlanan 'Erdoğan: Avrupa'ya Meydan Okuyan Sultan' başlıklı belgesel dün yayınlandı.

1 Yıl Önce
2021-03-24 21:27:37

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 2 Mart'ta yaptığı görüşmeden sonra France 5 televizyonuna verdiği söyleşide, "Türkiye'nin bir sonraki Fransız cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale girişimlerinde bulunmasından endişe ediyorum. Bunlar yazılı, örtülü bile değil. Elbette bu kabul edilemez" dedi. Macron ayrıca, "Türkiye'nin Avrupa'ya sırtını dönmemesi için diyaloğun şart olduğunu" söyledi. Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise "Bana kalırsa Erdoğan İslamcı olmaktan çok kendine hizmet eden bir politikacı" dedi.

resized_f45a0-a4903eaffransizFransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin de katıldığı "C dans l'Air" adlı program tarafından hazırlanan "Erdoğan: Avrupa'ya Meydan Okuyan Sultan" adlı belgesel, France 5 TV'de yayınlandı.

‘Avrupa, Türkiye'ye karşı gerçek bir iki yüzlülük sergiledi'

Macron'un da konuştuğu programda "Türkiye'nin AB yolculuğunu engelleyen siyasetçi" olarak tanımlanan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye hakkında dikkat çeken konuşmasında Türkiye-AB ilişkisi gündeme geldi. Sarkozy konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"O dönem benim sorunum Erdoğan'ın kendisiyle değildi. Benim sorunum Türkiye'nin Avrupalı olmamasıydı. Avrupa, Türkiye'ye karşı diplomaside gerçek bir ikiyüzlülük sergiledi. Kimse doğruları söylemeye cesaret edemedi, ama ben Türkiye'ye gerçekleri söylemeyi, dürüst olmayı seçtim. Çünkü o ülkeyi ve Türk halkını seviyorum. Türkler, doğrudan konuşan, cesur, dürüst insanlar…"

"Kimlik bir patoloji değildir"

5c8cc1b345d2a04bdc31645f

Sarkozy, "Erdoğan'ın gizli bir İslamcı gündemi mi var?" sorusuna da "Bana kalırsa Erdoğan İslamist olmaktan çok kendine hizmet eden bir politikacı. Yanılıyor olabilirim ama kendisini defalarca gördüm, son derece pragmatik, sert olabilen birisi... Ayasofya'yı cami yaptığında ben İslamcı bir projeden çok, büyük bir dini anlamı olan bir yeri politik bir araç olarak kullandığını görüyorum" yanıtını verdi.

‘Türklerin Avrupa'yı içerden yok etmek istemelerini eleştirdim'

Sarkozy, "Erdoğan'ın yayılmacı projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Türkler'i, hevesleri olmasından dolayı suçlamıyorum. Benim eleştirdiğim, Avrupa'yı içerden yok etmek istemeleri. Eğer AB'ye girmesine izin verseydik, bu olabilirdi. Türkiye'yi, AB liderler zirvesinde düşünün. Daha mı zor, daha mı kolay olurdu her şey? Türkiye'nin AB değerlerine uyum sağlayabileceğine inanmıyorum, çünkü bu İngilizlerle de olmadı, Türklerle olabileceğine siz inanıyor musunuz? İki lider oturup, Türk tarihi, Türk kültürü, Osmanlı İmparatorluğu yokmuş gibi konuşabilir mi? 'Kimlik bir patoloji (hastalık) değildir' demiş büyük dahi Levi-Strauss."

Fransa devlet televizyonu France TV'de, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili 1 buçuk saat süren özel programda Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin görüşlerine de yer verildi.

‘Avrupa, Türkiye'ye karşı gerçek bir iki yüzlülük sergiledi'

Programda "Türkiye'nin AB yolculuğunu engelleyen siyasetçi" olarak tanımlanan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye ve AB arasındaki ilişkiye dair konuştu. Sarkozy şu ifadeleri kullandı:

"O dönem benim sorunum Erdoğan'ın kendisiyle değildi. Benim sorunum Türkiye'nin Avrupa'lı olmamasıydı. Avrupa, Türkiye'ye karşı diplomaside gerçek bir iki yüzlülük sergiledi. Kimse doğruları söylemeye cesaret edemedi, ama ben Türkiye'ye gerçekleri söylemeyi, dürüst olmayı seçtim. Çünkü o ülkeyi ve Türk halkını seviyorum. Türkler, doğrudan konuşan, cesur, dürüst insanlar…" .

YORUMLAR (4)

GÖKSEN MEREY

avrupa birliğine değil aet ye başvurmuştuk yani ekonomik bir sebep vardı aet ab oldu sonradan. şimdi herkes biliyor Türklerde AB olayı olmayacak anladı avrupalılarda Türkiyeyi almayacaklar. Ama bu işi batıran taraf gibi görünmek istemiyorlar karşıdaki bitirsin bu işi diyorlar.

ali veli

dini sürekli kullanan politikacıların ülkesi ab ye giremez...girmemeli!!

osmanlı

camileri kapatan müslümanlardan korkan savaşan vede bu yüzden papazlık ünvanı verilen haçlı faşist fransa senden demokrasi insanlık dersi akıl alacağımızımı sandın

süleyman şah

adam doğruyu söylüyor...ab yönetiminin sn.erdoğan'a ikiyüzlü davrandıklarını,yani türkiye'yi ab'ye almayacaklarını saklayarak türkiye'yi yıllarca oyaladıklarını itiraf etmiş oldu...fakat bence sorun sn.erdoğan'da çünkü bunu bilmesine rağmen hala ab'cilik oyunu oynamasını manidar buluyorum,acaba kim kimi oyalıyor diye kendi kendime de soruyorum...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş