Fransa’dan sonra İngiltere’den de, Kürtleri barıştırma girişimi!

İngiltere, Fransa'nın YPG/PKK ile Suriyeli muhalif Kürtlerin temsilcisi ENKS arasındaki sorunları çözme girişiminin sonuç vermemesi üzerine devreye girdi. İngiltere Dışişleri Bakanlığından bir heyetin, her iki grubu barıştırmak için Rajova’yı ziyaret ettiği bildirildi.

22.08.2019 12:58:26

buyuk_162

İngiltere, Fransa'nın YPG/PKK ile Suriyeli muhalif Kürtlerin temsilcisi ENKS arasındaki sorunları çözme girişiminin sonuç vermemesi üzerine devreye girdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından bir heyetin, PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Toplum Partisi (PYD) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında arabuluculuk yapmak amacıyla Rojava'yı ziyaret ettiği dile getirildi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) kaynaklarından alınan bilgiye göre, İngiltere, Fransa'nın YPG/PKK ile Suriyeli muhalif Kürtlerin temsilcisi sayılan ENKS arasındaki sorunları çözme girişiminin sonuç vermemesi üzerine devreye girdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı heyeti ABD ile koordinasyon içerisinde ENKS ile PYD arasında arabuluculuk yapmak üzere Rojava'ya gitti. İngiliz heyetinin gelecek haftanın başında ENKS ve PYD ile bir araya geleceği öğrenildi. 

Fransızlar, temmuz başında, ENKS'li temsilcilerle bir araya gelmiş ve PYD ile "barıştırma" teklifinde bulunmuştu. ENKS, Fransız yetkililerin PYD kontrolü altında bulunan bölgelerde ofis açma gibi önerilerini değerlendirdi ancak kendi aralarında uzlaşıya varamadı.

Bunun üzerine dün sabah İngiliz bir heyetin konuyu görüşmek için Kamışlı'ya gittiği öğrenildi. İngiliz yetkililerin temaslarının sürdüğü, ENKS'nin tutumunun, heyetin sunacağı önerilerin uygulanabilirliğine bağlı olduğu belirtildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)