DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fransa'daki tartışmalı istihbarat yasası

Fransa'daki tartışmalı istihbarat yasası

25.06.2015 15:35:17
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, parlamentonun dün onayladığı yeni istihbarat yasasını Anayasa Mahkemesi'ne götürme kararı aldı.

Elysee Sarayı'ndan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Anayasa tarafından garanti altına alınmış özel yaşama saygı ilkesinin, yeni yasa ile ihlal edildiği yolundaki parlamentodaki tartışmalara" atıfta bulunuldu ve Cumhurbaşkanı Hollande'ın, bu gerekçeyle Anayasa'ya uygunluğunun denetlenmesi için yasayı Anayasa Mahkemesi'ne gönderme kararı aldığı ifade edildi.

Fransa'da insan hakları dernekleri ve sivil toplum örgütleri yasaya temel hak ve özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Terörle mücadele kapsamında istihbarat tedbirlerinin arttırılmasını öngören yeni istihbarat yasası, iletişimin izlenmesiyle ilgili pek çok teknik imkanın Fransız istihbarat servisi tarafından kullanılmasının önünü açıyor.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Nils Muiznieks, daha önce Fransız parlamenterlere yaptığı çağrıda, istihbarat yasa tasarısında "hukuk devleti ve temel hakların korunması için" gerekli değişikliklerin yapılmasını istemişti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın da basın özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle karşı olduğu tasarıyla ilgili Fransız senatörlere mektup gönderen Muiznieks, terörle mücadele ederken temel insan haklarının ihlal edilmemesi ve hukuk devleti ilkesinin garanti altına alınması çağrısında bulunmuştu.

Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste düzenlenen üç ayrı terör saldırısında 17 kişi hayatını kaybetmiş, polisin operasyonlarında saldırıları düzenleyenler ölü ele geçirilmişti. Saldırıların ardından ülkedeki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmış ve ek yasal değişiklikler gündeme gelmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

altay sencer

ulan yeter be. her silahı amerikadan al. bizim silah üretmemiz için kaç sayfalık bürokrasiyi yerine getirmemiz gerekli biliyormusunuz. 200 sayfaya yakın. bunları yapana kadar ömür biter. elin oğlu bu arada yapar satar. silah dediğin ne ki. bırakın iplerimizi silahın tillahını yapalım. akıllı bombaymış. geçin bunları.ankaradaki yavşaklar rüşvet yemekten vazgeçsinler. hipersonik füzede yaparız, süper zeki bomba da.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş