DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fransa'da 'Uber' protestosu

Fransa'da 'Uber' protestosu

25.06.2015 12:40:52
Fransa'da taksi sürücüleri, internet üzerinden taksi hizmeti sunan Uber'in ülkede hizmet vermesini protesto etmek için düzenledikleri eylemlerle bazı ana yolları ulaşıma kapattı.

Taksicilerin Paris'te sabah saatlerinde başlayan eylemi daha çok havaalanlarına ulaşımın sağlandığı yollar ile bazı tren istasyonlarında yoğunlaştı.

Havaalanına gitmeye çalışan yolcuların pek çoğunun eylem nedeniyle uçaklarını kaçırması üzerine, Paris'in en büyük iki havaalanı olan Charles de Gaulle ve Orly havaalanları yetkililerinin yaptığı açıklamada, taksici protestoları konusunda yolcular uyarıldı ve yolcuların uçaklarına zamanında ulaşabilmeleri için metroları kullanmaları istendi.

Taksicilerin Paris'in çevre yolunda da lastik yakarak yolu kapattığı görüldü.

Polis, pek çok bölgede göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmak zorunda kaldı.

Taksi şoförleri, Uber'in hizmet verdiği Fransa'nın güneyindeki bazı büyük şehirlerde de gösteriler düzenledi.

Uber, akıllı telefon uygulaması yöntemiyle, normal sürücüleri yolcularla buluşturarak taksi hizmeti sunuyor. Uber'in Fransa'daki hizmetlerini arttırması nedeniyle taksiciler şirketin kendi çalışma alanlarına girdiğini ve haksız rekabete neden olduğunu öne sürerek pek çok kez daha küçük çaplı eylemler yapmıştı.

Paris'te 2011 yılından beri hizmet veren Uber hakkında, haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle davalar da açılmıştı. Fransa'da Ekim 2014'te çıkan yasa, müşterilerin kayıtlı olmayan şoförler tarafından taşınmasını yasaklıyor. Uber ise yasanın net olmadığını savunuyor. Konu, yasanın anayasaya uygun olup olmadığının belirlenmesi için Anayasa Mahkemesi'ne taşınmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet

Evet dogru soylemis Teroristler silahla siddetle zorla bolge insanini HDP ye oy vermeye zorluyor. Zavalli insanlar bilmiyorlarki bu daha baslangic eger onlar yonetimde soz sahibi olurlarsa baslari dertten kurtulmayacak

Görüş Bildir Bizimle Paylaş