Fransa'da sosyal patlama bekleniyor

Fransa'da bir sosyal patlama olasılığı artıyor. Fransızların yüzde 85'i önümüzdeki aylarda ülkede bir sosyal patlama olacağını düşünüyor.

23.11.2020 08:56:44

Fransa'da bir sosyal patlama olasılığı artıyor. Fransızların % 85'i önümüzdeki aylarda ülkede bir sosyal patlama olacağını düşünüyor.

Fransız Kamuoyu ve Pazarlama Araştırma Enstitüsü'nün (IFOP) Cnews TV kanalı ve Sud Radio tarafından 17-18 Kasım tarihleri arasında yapılan anket araştırmasına göre, her 10 Fransızdan dokuzu krizin ekonomik ve sosyal sonuçlarından çok endişe duyduklarını söyledi.

Ankete katılanların % 85'inin önümüzdeki aylarda ülkede bir sosyal patlama beklediği kaydedildi. Bu oran Ocak 2020'deki anketten 13 puan daha fazla.
Ocak 2020'de yapılan ankette de sosyal patlama bekleyenlerin oranı ise % 72'ydi.

Ulusal Birlik destekçileri, Yenilmez Fransa, Sosyalistler ve Cumhuriyetçiler de dahil olmak üzere çoğu katılımcı, sosyal patlamayı gerçek bir tehdit olarak gördü.
 
Ankete göre, iktidardaki Cumhurbaşkanı Macron'un Le Republique En Marche-LREM partisine sempati duyanlar toplumsal patlamadan en az endişe duyanlar.
 
Ankete katılanların yüzde doksanı krizin ekonomik ve sosyal sonuçlarından çok endişe duyduklarını söylerken, % 69'u kendilerinin veya ailelerinin zaten krizde olduğunu söyledi.
 
Anketin sonuçları, halkın Macron hükümetine olan güveninin azaldığını gösteriyor.

Ankete katılanların % 66'sı hükümete güvenmediğini ve % 6'sı ise hükümetin virüsle etkin bir şekilde savaşmadığını söyledi.
 
IFOP anketine 1007 katılımcı katıldı.

Kaynak: cnews

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)