Fransa'da Müslümanların yarısı ayrımcılığa maruz kalıyor

Fransa Kamu Araştırmaları Enstitüsü'ne (French Institute for Public Research-IFOP) göre Fransa'daki Müslümanların neredeyse yarısı dinleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldıklarını söyledi.

09.11.2019 13:16:06

TIMETURK | HABER MERKEZİ
ÇEVİRİ

Fransa Kamu Araştırmaları Enstitüsü'ne (French Institute for Public Research-IFOP) göre Fransa'daki Müslümanların neredeyse yarısı dinleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldıklarını söyledi.

The New Arab'ın aktardığı habere göre araştırma kapsamında Müslüman olarak tanımlanmış ve 15 yaşın üzerinde olan bin 7 Fransız vatandaş ile röportaj yapıldı.

Cuma günü paylaşılan verilere göre Müslümanların yüzde 43'ünün önyargılı muameleye maruz kaldığını ortaya koydu. Bu vakaların üçte birinden fazlası son beş yılda kaydedildi.

Çalışmada ayrıca ayrımcılığın cinsiyet temelli olduğu tespit edildi. Ayrımcılığa maruz kaldığını söyleyenlerin yüzde 38'ini Müslüman erkekler oluştururken, yüzde 46'sını Müslüman kadınlar oluşturuyor.

Müslüman kadınlar, Fransa'da polisle karşılaştıklarında sorunlar yaşadıklarını söylüyor.

Peçeli kadınlar ısrar ve baskılara dah açok maruz kaldıklarını belirtirken, Müslüman ama örtülü olmayan kadınlara göre bu baskının yüzde 15 daha fazla olduğu kaydediliyor.

Fransa'da yaşayan tüm Müslümanların şikayet ettiği ortak sorun ise kolluk güçlerinin uyguladığı ayrımcılık. Müslümanların yüzde 24'ü iş ararken ve konaklayacak yer ararken ayrımcılığa uğruyor.

Müslümanlar, Fransa'da Müslüman olmayanlara göre iki kat fazla fiziksel saldırıya uğruyor.

Çalışma, milliyet, kültürel kökenler ve ten rengi gibi, İslam pratiğinin yanı sıra ayrımcılığa yol açan farklı faktörlerin olduğunu da ortaya koyuyor.

SON İSLAMOFOBİK SALDIRI

Fransa'da Müslümanlara yönelik köklü bir ayrımcılık yaşanıyor. Son olarak okul gezisi sırasında öğrencilere eşlik eden başörtülü bir veli "demokratik bir meclis" gezisi sırasında ilgili kentin meclisinde aşağılanmış ve ırkçı bir politikacı tarafından İslamofobik saldırıya uğramıştı.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1259528

YORUMLAR (0)